Tkaný obraz z osmnáctého století nese název Odpočinek na útěku do Egypta a je řazený mezi špičky tkalcovského řemesla v celé České republice. Na jaře si jej budou moci prohlédnout i návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci.

„Rozsáhlé restaurátorské práce byly nezbytné, protože hlavní kostra osnovních nití byla napadena moly, a hrozilo tak zborcení celého gobelínu. Barevnost díla se i do dnešního dne vzácně zachovala, a to proto, že v minulosti ji nikdo nepoškodil nevhodným čištěním či jinými zásahy,“ uvedl ředitel gobelínové manufaktury Jan T. Strýček.

Na renovaci tkané památky pracuje pět zaměstnanců gobelínky už od března loňského roku a všechny práce by měly být dokončeny v březnu.

„Při restaurování bylo použito techniky neviditelné retuše, tedy doplnění chybějících osnovních nití vlněnou a hedvábnou přízí s odpovídající barevností a dále dotkání děr,“ vysvětlil Strýček.

Bylo nutné také ručně nabarvit více než čtyři stovky různých přízí za použití speciálních barviv, aby se uchovala stálost a jednotná barevnost díla.

„Při restaurátorských pracích je nejdůležitější zachování původního charakteru gobelínu, tedy problémy spojené s restaurací gobelínů jsou úplně jiné než například u obrazů a nedají se paušalizovat. Je důležitá zodpovědnost, zkušenost, ale také schopnost vcítit se do konkrétního problému s určitou vnímavostí a intuicí,“ informoval ředitel.

Podle něj jde o dílo vysoké kvality.

„Je specifické tím, že při jeho výrobě bylo velmi citlivým způsobem pracováno s melírem, autor nepoužil jen čisté tóny, kladené vedle sebe, ale rovněž techniku vpíjení více barev. To dodává celému dílu jakousi živost a světelnou vibraci,“ doplnil Strýček.

Unikátní gobelín o rozměrech 340 krát 435 centimetrů byl pravděpodobně vytvořen ve Francii v první třetině 18. století, na žádost tehdejšího arcibiskupa olomouckého.

„Jeho špičková kvalita poukazuje na důležitost a významnost Arcibiskupství olomouckého. Odpočinek na útěku do Egypta je součástí souboru dvou gobelínů s novozákonními výjevy, druhý z nich má název Útěk do Egypta, což je tematika na gobelínech velmi ojedinělá,“ informovala Monika Vývodová, tisková mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

Hlavním motivem je odpočinek Svaté rodiny situovaný uprostřed rajsky krásné středomořské zahrady s rozmanitou zahradní architekturou obklopenou tropickou vegetací. Jako materiál byly při výrobě použity vlněné a hedvábné příze.

Gobelín bude po restaurování vystaven v Arcidiecézním muzeu v Olomouci a Kroměříži jako součást výstavy cenných historických textilií.