VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum vystavuje Pannu Marii Zašovskou

Olomouc -Vzácný a podle legend i zázračný milostný obraz Panny Marie Zašovské představilo olomoucké Arcidiecézní muzeum po dvouletém restaurátorském úsilí v jeho původní středověké podobě. Dílo, které bude v muzeu v prostorách Kaple sv. Jana Křtitele ke zhlédnutí do 30. září, pochází z patnáctého století.

28.5.2009
SDÍLEJ:

Kurátorka Jana Hrbáčková s obrazemFoto: DENÍK/Linda Lešikarová

„Stav obrazu opravami byl opravdu vážný. Dřevo napadl dřevokazný hmyz, malba byla značně znečištěná, místy i uvolněná a na mnoha místech sedřená a odpadaná,“ uvedla restaurátorka Radana Hamsíková.

Restaurátorské práce na obraze trvaly celé dva roky – 2007 a 2008. Odborníci malbu museli upevnit, odstranili také většinu přemaleb a úprav původní prstvy. Jelikož se podařilo odstranit starší retuše, je nyní obraz ve své původní podobě - tak jak vypadal v době svého vzniku v patnáctém století.

Právě při odstraňování přidaných vrstev se restaurátorům podařil jedinečný objev. Podle dochovaných zápisů se na původním obraze měla nacházet i postava klečícího rytíře při motlitbě. Odborníci tak při čištění nejdříve odkryli obličej, potom sepnuté ruce a nakonec rozpoznali celou klečící postavu.

„Rytíře domalovali dodatečně na všechny vrstvy malby, poté byl zřejmě překryt dalšími retušemi a zásahy, takže se z jeho postavy dochoval jen těžko rozeznatelný obrys a části těla,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.

Během oprav v minulých dvou letech vznikla i identická kopie obrazu, kterou vytvořil akademický malíř Marek Nespěšný. Ta je, stejně jako předloha, vytvořena technikou středověké malby.

V Kapli sv. Jana Křtitele jsou nyní oba obrazy vedle sebe. Na konci září zůstane originál ve stálé expozici arcidiecézního muzea a kopie bude na hlavním oltáři poutního kostela v Zašové.

Při návštěvě výstavy si lidé mohou nejen prohlédnout originál a kopii vzácného gotického obrazu, ale také se dozvědět podrobnější informace o jeho historii a obnově. Na přilehlých panelech si mohou prohlédnout fotodokumentaci a také videoprojekci krátkého dokumentárního filmu.

HISTORIE OBRAZU

Podle posledních studií vznikl obraz s velkou pravděpodobností v 50. letech 15. století v Malopolsku, možná přímo v Krakově. Malba podle dostupných informací původně zdobila dřevěný kostel sv. Anny Zašové. V roce 1725 byla přenesena do nově postaveného poutního kostela.

S příchodem trinitářského řádu do Zašové se změnil nejprve tvar desky milostného obrazu, který mniši v roce 1726 zmenšili a upravili do tvaru kříže. V roce 1871 obraz vážně poškodil požár. Od té doby byl obraz ještě několikrát opravován odbornými i neodbornými metodami.

Malba představuje Pannu Marii s Ježíškem v náručí před zeleným keřem na rozkvetlém trávníku. Panna Maria v ruce navíc svírá šňůru, která je velice neobvyklým motivem, který se na žádném z mariánských obrazů nevyskytuje, je ojedinělý a ve výkladu symboliky je velice důležitým ochranitelským prvkem.

Legenda o rytíři

K milostnému obrazu Panny Marie Zašovské se váže i několik legend. Ta první pochází ze sedmnáctého století a vysvětluje jak jeho vznik, tak záhadnou postavu v pravém rohu.
„Příběh vypráví o pronásledovaném křesťanském rytíři, který v době tatarských vpádů na Moravu v roce 1241 zabloudil v lese. Díky modlitbám jej odtud zachránila Panna Marie, která mu ve snu podala šňůru, kterou se dal vést. Když se rytíř probudil, zjistil, že je na úplně jiném místě, v bezpečí. Z vděčnosti pak nechal Panně Marii postavit kapličku a do ní daroval obraz té podoby, v jaké se mu Marie ve snu zjevila,“ v krátkosti přiblížila legendu Hrbáčová. Milostný se obrazu říká proto, že se k němu váže i několik legend o jeho zázračné moci. „Podle dochovaných zápisů obraz obdařil několik lidí zázrakem,“dodala Hrbáčová.
Obraz Panny Marie za Zašové je v pořadí již sedmou moravskou památkou, kterou Muzeum moderního umění zahrnulo do svého programu restaurátorských výstav. Díky němu si již návštěvníci Arcidiecézního muzea mohou prohlédnout například kočár biskupa Troyera, monstranci Zlaté slunce Moravy a další. Tento program pomáhá zachovat moravské kulturní dědictví a letos se také dočkal náležitého ocenění. Muzeum umění totiž za projekt získalo takzvaného památkářského Oscara - cenu Europa Nostra v kategorii výzkum, která je nejprestižnější cenou v tomto oboru.

Autor: Linda Lešikarová

28.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda v obci Vranovice-Kelčice.
3

Úterní odpoledne ve znamení nehod, vyžádaly si celkem osm zraněných

Jiří Texl
4

Texl chtěl skončit s fotbalem, teď září: Tlak necítím, prostě se bavím

Využíváte wi-fi lavičky v Olomouci? Statistiky hlásí tisíce připojení

ANKETA / Trojice chytrých laviček, které v Olomouci nabízejí možnost bezdrátového připojení k internetu či nabíjení mobilního telefonu, se ujala.

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

ANKETA / Větrný park Jívová má zelenou. I když jak se to vezme.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení