VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anketa osobností: Jaký byl kulturní rok 2007?

Olomouc - Osobnosti olomoucké kultury se díky otázkám Olomouckého deníku ohlížejí za tím nejzajímavějším z loňska a nabízejí tipy na letošek.

3.1.2008
SDÍLEJ:

Virtuos Georges Athanasiadés.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Položili jsme jim tyto tři otázky:
1) Jaký byl váš největší loňský filmový, divadelní, hudební či jiný kulturní zážitek?
2) Těšíte se už nyní na nějakou kulturní akci letošního roku?
3) Jste spokojený se současným kulturním životem v Olomouci, nebo vám zde něco chybí?


Václav Kožušník, ředitel Moravského divadla
1. Toto je opravdu velmi složitá otázka. Jako správný ředitel divadla bych měl vyzdvihnout některé představení Moravského divadla Olomouc, ale vážně, bylo jich moc. Vedle již zmiňovaných představení olomouckého divadla, také představení která byla uvedena na festivalu Divadelní Flora, který každoročně organizujeme, nebo projekt Italská noc, kterou uvedlo Moravské divadlo spolu s Moravskou filharmonií. Nemohu nevzpomenout také varhanních koncertů u Svatého Mořice.
2. Jistě. A zase musím vzpomenout na celou řadu akcí. Ale to bych opakoval, co jsem zmínil v předchozí odpovědi. Snad to ještě rozšířím o kulturní akce v jiných městech, neboť se snažím sledovat i tyto.
3. Chybí mi v Olomouci takzvaná Malá scéna. Myslím, že vedle Divadla Tramtarie, které vnímám spíše jako divadlo experimentální, a Divadla hudby, které uvádí spíše malou dováženou produkci, by v Olomouci měla být tato scéna, pro představení malého typu, které se nehodí na velké kukátkové jeviště. Máme však optimisticky nakročeno a na jaře chceme tuto scénu otevřít v Dvořákově sálu v Žerotíně.

Vladislav Kvapil, ředitel Moravské filharmonie
1. Jednoznačně největším hudebním zážitkem bylo vystoupení souboru Gentlemen Singers na letošním ročníku našeho festivalu Dvořákova Olomouc. Pokud se týká divadelního představení, tak to byla shodou okolností derniéra tanečního ztvárnění opery Carmen s kombinovaným doprovodem původní hudby Georgese Bizeta s hudbou španělského kytaristy Paco de Lucii v Moravském divadle a ještě premiéra opery Francise Poulenca Dialogy karmelitek taktéž v Moravském divadle. A filmovým zážitkem roku pro mě byly Svěrákovy Vratné lahve.
2. Velmi se těším na společné vystoupení Moravské filharmonie a Hradišťanu na festivalu Dvořákova Olomouc v komponovaném pořadu Chvění. Také na letní spolupráci filharmonie s Hanou Hegerovou na festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou.
3. Domnívám se, že kulturní nabídka v Olomouci je velmi kvalitní s jednou zásadní výhradou - takzvaným oživením Horního náměstí, kde často vítězí kvantita a hluk nad kvalitou, čehož jsme svědky nejen během celého roku, ale i v době předvánoční.

Jan Joukal, ředitel kina Metropol
1. Rozhodně největším zážitkem byl pro mě koncert Rolling Stones v Brně. Z filmů mě velmi zaujaly Goyovy přízraky od Miloše Formana, líbily se mi i tituly uváděné v rámci festivalu Cinepur Choice a Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.
2. Těším se na premiéru filmu Karamazovi od Petra Zelenky, která by se měla uskutečnit i v našem kině, a samozřejmě na všechny filmy Projektu 100.
3. Bohužel mi kvůli práci zbývá tak málo volného času, že se během roku dostanu tak akorát dvakrát na koncert a dvakrát do divadla a tomi bohatě stačí. Z tohoto pohledu je tedy pro mě kulturní nabídka v Olomouci uspokojivá.

Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie
1. Několik měsíců v letošním roce jsem pobývala v Praze, kde se nezapomenutelným divadelním zážitkem stalo představení Divadla v Dlouhé Lhář od Carla Goldoniho. Šlo o moderní zpracování, které znovu ukázalo, že i texty z minulých století mohou být stále aktuální a vtipné, pokud režisér ví, jak na to.
2. Každý rok se snažím navštívit alespoň jeden hudební festival, pravidelně se rozhoduji mezi dvěma největšími, a to Colours of Ostrava v Čechách a Pohodou na Slovensku. Uvidím, který mi vyjde letos, nejradši bych samozřejmě oba. Každé prázdniny také jezdím na divadelní festival Jiráskův Hronov, kde se představují ta nejlepší amatérská divadla a hlavně se tam mezi lidmi šíří nesmírně příjemná a uvolněná atmosféra.
3. Mám dojem, že v posledních několika letech se kulturní život Olomouce obohatil o mnohé akce, které zde absentovaly a které zasahují do nejrůznějších žánrových oblastí, Již se málokdy stane, že by některý den nebylo kam jít. Ovšem, neusněme na vavřínech, kultury není nikdy dost. Navíc, Olomouc je město studentské, což je ideální prostředí hlavně pro šíření alternativní kultury.

Leo Friedl, provozovatel U-klubu
1. Protože dělám „do muziky“, tak koncert Radůzy v Redutě, který jsem pořádal letos na jaře, a teď zčerstva v půlce prosince koncert skupiny United Flavour - to byla bomba.
2. Těším se na celý program našeho klubu na jaře 2008, protože jsem ho s láskou vymyslel, už teď je tam devatenáct koncertů a jeden lepší než druhý napříč hudebními žánry.
3. Chtělo by to snad jen více dotací do kultury, dodalo by mi to více odvahy v dramaturgii klubu.

Libor Gronský, organizátor Olomouckého kulturního léta a galerista
1. Z filmů francouzský životopis Edith Piaf, z divadelních představení Čekání na Godota s Bolkem Polívkou a Jiřím Pechou a z hudby letní koncert Plastic People of the Universe přeložený kvůli dešti z nádvoří radnice do Jazz Tibet Clubu.
2. V letošním roce uplyne sto dvacet pět let od narození Franze Kafky. Oslovil jsem tedy u této příležitosti 125 českých a slovenských malířů, grafiků, sochařů a fotografů. Jsem zvědav, co kdo vytvoří a chystám výstavu, na kterou se současně již teď těším!
3. Kulturních akcí se pořádá v Olomouci tolik, že mi chybí čas, abych stíhal vše, co bych chtěl.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vandal čmárající na zeď nákupního centra v Olomouci
1

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Michal Zácha

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Jsou to dva roky, co detektivové tehdejší protimafiánské jednotky (ÚOOZ) provedli rozsáhlý zátah na olomouckém hejtmanství, krajském policejním ředitelství a ve světle kamer hledali důkazní materiál v domě exministra vnitra Ivana Langera.

Vojáky soudí za střelbu na kolegy na Libavé

Čtyři svědkové v pondělí u okresního soudu v Olomouci vypovídali k nehodě, ke které došlo loni při nácviku nočních střeleb vojáků v prostoru Libavé. Během něj došlo k zásahu jednoho z vozidel BVP.

V Hněvotíně otevřeli nový závod. Zaměstná 140 lidí

Nový závod otevřela v Hněvotíně na Olomoucku společnost Wanzl, postupně v něm vznikne až 140 pracovních míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení