Reprezentační ples Divadla Konvikt, o. s. číslo dvě se v prostorách atria a Divadla K3 odehraje v pátek v 19 hodin a stejně jako v případě minulého ročníku připravili organizátoři pro návštěvníky zajímavý program.

„Konvikt je překrásný objekt a ples si určitě zaslouží. Navíc je to i poděkování lidem, kteří ve sdružení Divadlo Konvikt působí, dále poděkování univerzitě nebo divákům,“ uvedl za sdružení Divadlo Konvikt Zdeněk Vévoda.

Z kapel tu vystoupí třeba Narcotic Fields, Merllin a seskupení Divadla na cucky Akne auf der Stirm. Vstupenky stojí 150 korun, pro studenty 120. Lístky je možné zakoupit v oblíbené kavárně Café 87 nebo na místě.

Svět Evalda Schorma

Proniknout do světa Evalda Schorma tu bude zase možné od prvního do třetího března. Připravené je totiž pokračování cyklu s názvem Svět české divadelní režie.

„Cílem přehlídky je poukázat tentokrát na osobnost Evalda Schorma, na zásadní počiny v jeho tvorbě a alespoň některými tituly přiblížit divákovi jeho osobnost a práci, neboť se obojí nerozdělitelně prolínalo,“ uvedla jedna z realizátorek projektu Michaela Sikorová.

Třídenní přehlídka začne v 18 hodin v předsálí Divadla K3 v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Zahajovat ji bude také vernisáž fotografií z filmů a inscenací, ale také filmových plakátů.

Přehlídka bude rozdělená do dvou sekcí, a to na filmovou a divadelní.

„V Schormových filmech lze vystopovat prvky divadelní, v divadelní práci zase ty filmové. Divákovi proto budou nabídnuty především ty tituly, na kterých lze tyto souvislosti nejlépe demonstrovat. Jsou to však také jeho díla životní a zásadní,“přiblížila Sikorová.

Po slavnostním zahájení a vernisáži přijde na řadu přednáška Existenciální gesto ve filmech Evalda Schorma, o kterou se postará jeden z nejvýznamnějších znalců filmové práce tohoto režiséra Lubomír Ptáček.

Na přednášku potom naváže snímek Každý den odvahu z roku 1964, v němž se objeví Jana Brejchová, Jan Kačer nebo Josef Abrhám.

Filmová tvorba Evalda Schorma tu bude dále reprezentována filmy Návrat ztraceného syna, Farářův konec a snímkem Den sedmý, osmá noc.

Sekci divadelní otevře přednáškou Tatjana Lazorčáková z Katedry divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci a pohovoří o působení Evalda Schorma v Činoherním klubu, především pak o inscenaci Hodinový hoteliér z roku 1969.

Jeho první divadelní režii potom v další přednášce přiblíží pracovnice činoherního klubu Petra Honsová.

„Obě tyto přednášky budou doprovázeny pásmem fotografií a audio záznamů. Ve středu bude také možné zhlédnout jedinečnou inscenaci Bratři Karamazovi z roku 1981 z Divadla Na zábradlí,“ doplnila Sikorová.

Den na to budou na diváky čekat ještě dva divadelní záznamy, a to Kouzelný příběh z Laterny Magiky z roku 1977 a z Divadla Na zábradlí také Tragický příběh Hamleta…

Program cyklu Svět divadelní režie:

Úterý 1. 3.
18.00 – zahájení přehlídky
18.30 – přednáška Luboše Ptáčka Existenciální gesto ve filmech Evalda Schorma
19.30 – projekce: Každý den odvahu (režie: Evald Schorm, 1964, 85min.)
21.00 – projekce: Návrat ztraceného syna (režie E. Schorm, 1966, 100 min.)

Středa 2. 3.
16.00 – přednáška doc. Tatjany Lazorčákové na téma inscenace Hodinový hoteliér
16.45 – přednáška Dostojevského Zločin a trest v Činoherním klubu v roce 1966, první divadelní režie E. Schorma – navazující přednáška k inscenaci dramatizace Aleny a Jaroslava Vostrých přednesena Mgr. Petrou Honsovou
18.00 – projekce: Farářův konec (režie Evald Schorm, drama, 1968, 96min)
20.30– projekce záznamu inscenace: Bratři Karamazovi (Divadlo Na zábradlí, 1981, 100 min.)

Čtvrtek 3. 3.
16.00 – projekce TV filmu: Úklady a láska (režie Evald Schorm, romantické drama, 1971, 115min.)
18.30 – záznam inscenace Kouzelný cirkus (Laterna magika,1977, 81min)
20.00 – projekce: Den sedmý, osmá noc (režie E. Schorm, 1969, 103 min.)
22.00 – krátký záznam inscenace: Tragický příběh Hamleta… (Divadlo Na zábradlí, 1978,