Emil Viklický, se v Olomouci nejen narodil, ale vystudoval také na Univerzitě Palackého matematiku. Na místní kulturní scéně se pravidelně objevuje hlavně v roli hudebníka, ve čtvrtek zde však povede výklad.

„Budu mluvit mimo jiné o filmové muzice. Hlavním tématem přednášky je komunikace mezi režisérem filmu a skladatelem filmové hudby. Když člověk skládá hudbu k filmu, tak se s jeho tvůrcem musí domluvit, k čemu ta hudba bude a jaká bude. Tato domluva většinou není jednoduchá, pro vyznění filmu je to však zásadní věc,“ nastínil ve stručnosti Viklický.

Sám skladatel se bude opírat o své dlouholeté zkušenosti, komponování filmové hudby se totiž věnuje od poloviny osmdesátých let, tehdy spolupracoval s režisérem Karlem Smyczkem na filmu Krajina s nábytkem s Vladimírem Javorským v hlavní roli.

Jeho nejnovějším počinem je hudba k televiznímu filmu natočenému podle předlohy Josefa Škvoreckého Rytmus v patách, který nedávno uvedla Česká televize.

„Ze svých zkušeností vím, jak je těžké komunikovat s režiséry. U filmu existuje sedm hlavních profesí – režisér, scenárista, střihač, výtvarník kostýmů, výtvarník dekorací, kameraman a hudební skladatel. Režisér filmu většinou umí odborně komunikovat se všemi těmito profesemi kromě jediné – skladatele. Domluví se s kameramanem, ví, co je to celek, polocelek, jak mají vypadat kostýmy, dekorace. S hudebním tvůrcem však nachází stejnou řeč dost komplikovaně. Režisér či režisérka jsou schopní vám říct kompletní psychologii postav, o čem film bude a podobně, ale osmdesát procent z nich neumí mluvit v hudebních termínech. Potom je tedy na hudebním skladateli, protože to je jeho problém, aby si požadavky režiséra přeložil do svého jazyka a aby se s tím vyrovnal,“ přiblížil skladatel.

Kromě problematiky tvorby pro film, televizi či například divadlo se Viklický ve svém výkladu zaměří i na srovnání přístupu českých ale i zahraničních tvůrců k filmové hudbě a k procesu jejího vzniku.

Přednášku může kromě odborníků a studentů navštívit také široká veřejnost.

„Právě nemuzikologickým a věcně formulovaným pohledem zpřístupňuje autor text také posluchačům, studentům a zájemcům o tuto oblast,“ dodal Jan Švábenický, který skladatele uvede publiku.

Čvrteční setkání je pokračováním cyklu Vědeckopopulárních přednášek významných osobností, které studovaly na Univerzitě Palackého.

V minulosti se na půdě univerzity se svou přednáškou představil například kapelník hudební skupiny Hradišťan Jiří Pavlica, fotograf Jindřich Štreit či Josef Jařab.

Přednáška pro odbornou i laickou veřejnost, která nese název Dialog mezi skladatelem a režisérem při komponování filmové hudby, začne zítra v 17 hodin v aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého na Envelopě v Olomouci.