Moravské divadlo, šapitó v Tereziánské zbrojnici, Divadlo hudby a Umělecké centrum Univerzity Palackého (UC UP) budou od úterý 13. do čtvrtka 22. května hostit umělce ze dvanácti zemí tří kontinentů včetně Senegalu, Koreje či Finska.

Mezi největší lákadla patří účast pražského Činoherního klubu, Divadla Komedie, Divadla Petra Bezruče v Ostravě nebo Slovenského národného divadla Bratislava.

Změna termínu

V porovnání s předchozími ročníky došlo ke změně v termínu konání festivalu. „Tento posun si vyžádaly dva květnové státní svátky, které letos vycházejí na čtvrtek. Hrozilo tedy, že většina lidí využije možnost prodlouženého víkendu a odjede z města. Potřebujeme, aby diváci zůstali v Olomouci a chodili na představení,“ vysvětlil ředitel přehlídky Petr Nerušil.

Další významnou změnou je přesunutí většiny představení do prostoru „za oponou“. „Pokud bychom dané tituly nechali na velkém jevišti, ztratí se veškerá intimita a potřebný kontakt s divákem. Tomu jsme se chtěli vyhnout i za cenu omezeného počtu míst,“ dodal Nerušil.

Divadelní Flora je specifická tím, že se jedná o tematizovaný festival. Pro dvanáctý ročník zvolili organizátoři motto Bytí a čas.

„Dramaturgický rámec či nějaké zastřešující téma mě většinou napadá až poté, co zhlédnu jednotlivé tituly a uvažuji nad tím, co je spojuje. Většina z těch letošních akcentuje příběhy lidí, kteří se vymykají odlišným vnímáním času, řada inscenací navíc pracuje s chronologií příběhu, časovými smyčkami a podobně,“ vysvětlil Nerušil.

Tomu se podařilo přivést do Olomouce cenami ověnčená představení Hrdina Západu (Činoherní klub), Smrt Pavla I. (Městské divadlo Brno) a Proces (Divadlo Komedie).

„S jednotlivými soubory jsem se domlouval krátce po premiéře, kdy ještě nebylo jasné, jak velký budou mít tituly ohlas. Potěšilo mě, že právě tato trojice získala ve výroční anketě Divadelních novin nejvíce hlasů a rovněž Cenu Alfréda Radoka. Mým osobním tipem je pak Popel a vášeň v podání Slovenského národného divadla. Z tamní současné produkce patří rozhodně k nejzajímavějším inscenacím,“ uvedl Nerušil.

Souběžně s produkcemi v Moravském divadle se rozběhne program i v šapitó Tereziánské zbrojnice. Zde se představí nově vzniklý polský soubor Scena Prapremier InVitro, česká alternativní špička Divadlo Continuo nebo populární dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský alias SKUTR.

Bergman i Hooverphonic

Po skončení hlavní části festivalu odstartuje v pondělí 19. května tradiční off program Open Konvikt, který kromě volného vstupu láká i na atraktivní hudební program. Velký zájem bezesporu vzbudí vystoupení belgických Hooverphonic.

„V České republice mají silnou fanouškovskou základnu a několikrát už zde koncertovali. Můžou se pochlubit silnými melodiemi, které mají ale daleko k prvoplánovému popu. Právě živá vystoupení jsou jejich nejsilnější stránkou,“ popsal dramaturg Vladimír Foret.

Součástí off programu jsou již tradičně i filmové projekce. Návštěvníci UC UP se mohou těšit na kultovní Takové normální zabijáky, Bergmanovu klasiku Sedmá pečeť, Vláčilovo podobenství Údolí včel nebo vítězný snímek z festivalu v Cannes 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Vstupenky na Divadelní Floru se začnou prodávat v pondělí 14. dubna v pokladně MDO.