„Vzhledem k tomu, že letošní název koncertu zní Koleda nám nastala, říkali jsme si, že k betlému přece jen patří děti. Část koncertu jsme proto tentokrát svěřili našim potomkům, tedy dětem členů Collegium vocale,“ řekla umělecká vedoucí souboru Růžena Saligerová.

Název koncertu – Koleda nám nastala – koresponduje hlavně s jeho první částí.

„Uvedeme zde cyklus moravských koled, které pro nás upravil Josef Srovnal, sbormistr Mužského pěveckého sboru Nešvera. Je to a cappella (skladba určená pro sborový zpěv bez doprovodu nástrojů, pozn. redakce) určená pro malý sbor,“ vysvětlila sbormistryně.

Ve druhé části koncertu zazní vánoční mše barokního skladatele Jiřího Ignáce Línka pro sólové zpěváky, smíšený sbor a varhany.

„Skladba nese název Missa pastoralis ex F. Je to moc pěkná latinská klasika a patří k ní i závěrečná pastorela (skladba s pastýřským námětem, pozn. redakce) v češtině. Jde o variaci na Narodil se Kristus pán, ale má trošku jiný text,“ poznamenala Saligerová, která koncert bude zároveň dirigovat.

Při přípravě koncertu, která začala už letos v létě, se organizátoři museli potýkat i s nenadálou komplikací – náhle totiž onemocněla sopranistka Lea Vítková z Moravského divadla, která měla být jedou ze sólistek pátečního koncertu.

„Paní Vítková přišla o hlas a má nyní neschopenku. Nakonec se nám ale na poslední chvíli podařilo angažovat jednu její žačku, sólovou sopranistku Janu Ženkovou, která viděla noty i text poprvé v úterý 22. prosince. Přípravu ale zvládla velice dobře a myslím, že se posluchačům její mladý hlas bude líbit,“ řekla Saligerová.

Collegium vocale působí v Olomouci už od roku 1985, kdy měl 14 členů. V současnosti má soubor dvojí obsazení – komorní a velký sbor, který má přes šedesát členů a umožňuje uvádění i větších hudebních děl s doprovodem orchestru.