VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bang! Batman zaútočil na divadelní jeviště

RECENZE - Pod oddechovou, i když hořkou komedií „I na Batmana občas padne smutek“ je podepsána dvojice Vladislav Kracík a Lenka Jorníčková. Na paškál si berou komiks i jeho filmové adaptace.

15.3.2009
SDÍLEJ:

I na Batmana občas padne smutek v Divadle TramtarieFoto: divadlotramtarie.cz

Ztroskotanec Jirka Mizera (Marian Zedník) pracuje jako sportovní redaktor, i když vystudoval dějiny umění a andragogiku. Má smůlu ve vztazích i v kariéře, všechny přítelkyně odešly k majetnějším (šéf) či atraktivnějším (spolužák Adam) mužům. Ve svém „prokletí“ je směšný i politováníhodný zároveň.

S nepřízní osudu se vyrovnává sněním, ve kterém je Batmanem a může se mstít expřítelkyním a mužům, kteří mu je odloudili. Vítězí nad Barbarellou, Kočičí ženou či Vampirellou. Jen před poslední Pheromon Ivy kapituluje a předesílá tak závěr hry.

Historky počtvrté?

Avizovaná parodie na adaptaci komiksu vykazuje znaky repertoárových Historek I-III. Titul lze změnit na IV. pokračování, výsledek by byl týž. Humor Vladislava Kracíka, jenž stál u zrodu všech Historek, počítá se situační i slovní komikou, aktualizacemi, paradoxem, hyperbolou a ironií – všemi průvodními znaky žánru parodie.

Nadto autor vkládá jemný tragikomický rozměr, kterým rozmělňuje sarkastickou přímočarost. Zná totiž míru a nechce „ubavit k smrti“, není to sranda za každou cenu.

Přesto mě napadá, zda Kracík nemá ambici napsat divadelní hru bez opory v osvědčeném žánru? Ambici napsat svéprávný text, který nebude vystavěn na kostře pohádky či parodovaného díla?

Časovou souslednost reálného příběhu narušují jednak retrospektivy, jednak rovina snění. V retrospektivách nazřeme život losera Jirky od školních let po dospělou osamělou současnost. Inscenátoři si s úskalím časových rovin poradili využitím filmových postupů, zejména střihů a flashbacků.

Rytmizované dávkování tří rovin se v dobrém odráží na tempu, na druhou stranu se mírně vyčerpá. Svižný hudební doprovod (DJ Opia) cituje známé filmové hity.

Nudnou, a dlužno dodat, že nijak objevně inscenovanou realitu střídají překvapující fantazijní sekvence. V jejich jevištním uchopení vidím přínos inscenace, kterou proto stavím vysoko nad dosavadní původní komedie tramtariovské produkce.

Přelomové je využití animace a vizuálních triků (Andy Fehu). Na průhlednou síť promítané náčrty prostředí a předmětů (dopravní značka, pouliční lampa, zábradlí) slouží nejen k dokreslení atmosféry kresleného komiksu. Herci s virtuálními předměty manipulují, metají blesky a vůbec užívají triků animace.

Barvitá animace

Výsledkem je efektní podívaná, rychlá přeměna scény a zároveň plynulý přechod dějových rovin. Jen škoda nedůsledností. Scéna v kině, kdy dvě postavy zasednou v hledišti, by potřebovala projekci i kvůli pochopení souvislostí.

Nadsázka se objevuje i v návrzích kostýmů: Batman v gumových rukavicích zaujme stejně jako superhrdinky v podprsenkách z cedníků. Vedle inscenace Taxi Vinyl jde o další technicky velmi náročnou inscenaci v Tramtarii.

I když je herecká úroveň nevyrovnaná, kulisy se místy chvějí a šablonovitá předloha obsahuje faktické prohřešky (Přemysl Otakar I. vládl českým zemím od roku 1197, nikoli 1187), považuji novou inscenaci za velmi zdařilou a nepochybuji o divácké odezvě, natož o volném pokračování.

Vladislav Kracík: I na Batmana občas padne smutek (hořká komedie). Režie Vladislav Kracík, dramaturgie Lenka Jorníčková, filmové projekce Andy Fehu, scénografie Eliška Konečná, Eva Krhutová a Markéta Rosendorfová, hudba DJ Opia. Premiéra v Divadle Tramtarie: 6. 3. 2009.

MARTINA PAVLUNOVÁ

15.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení