VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé sv. Floriana: Domašov nad Bystřicí

Domašov nad Bystřicí – Povolávají je k dopravním nehodám i požárům a průměrně vyjíždějí asi osmnáctkrát do roka.

10.12.2009 1
SDÍLEJ:

Akce dobrovolných hasičů v Domašově nad BystřicíFoto: SDH Domašov nad Bystřicí

„Dá se říct, že děláme úplně všechno, jsme schopni odchytit i roj včel. Díky tomu, že v jednotce pracuje spousta hasičů od vojenského záchranného sboru, tak se nebojíme vůbec ničeho a jdeme do všeho, kam nás povolají,“ říká Libor Temlík, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Domašově nad Bystřicí.

Sbor, který funguje už asi sto let má v současnosti šestadvacet členů, ve výjezdové jednotce jich je o čtyři méně. S dorůstající generací a nástupcem tady mají však problém, na soutěže se nejezdí.

„Co se soutěží týče, snažíme se plnit to, co nám určuje předpis, tedy dodržet okrskovou soutěž. Jinak nemáme čas ani prostředky. A nástupující generace? Dokud nenastoupilo předešlé a současné vedení obce, tak o hasiče nikdo moc zájem neměl. Hasiči fungovali tak, že když k něčemu došlo, tak se snažili sejít, ale to byly chlapi, kteří dělali vesměs mimo obec, jednotka nefungovala a situace se zlepšila o sto procent,“ pokračuje velitel.

Podotýká však, že v Domašově nad Bystřicí není ani tradice.

„Není tady ani tolik lidí, v současnosti tady žije asi čtyři sta devadesát obyvatel vesměs staršího věku a mladí nám odcházejí. Mladí nejsou, takže když se nám podaří sehnat jednoho dva členy za rok možná dva, tak jsme rádi,“ říká Temlík a dodává:

„Proto udržujeme vyloženě jen výjezdovou jednotku a já osobně nezatěžuji kluky se soutěžením. Mají svou práci, pracují na směny a horko těžko by se i sháněli peníze na dopravu na soutěže a jídlo pro kluky. Vyloženě to směřujeme k pomoci občanům a výjezdové jednotce.“

Kromě toho však dobrovolní hasiči nezapomínají ani na domašovské obyvatele.

„Vždy ve spolupráci s obcí, děláme dětský den. Máme připravené různé atrakce, ukazujeme techniky, děti si mohou zastříkat z hadic, stříkačky. Taky děláme lanovku přes řeku Bystřici nebo stavíme májku i ji kácíme,“ vyjmenoval akce hasič, který pracuje i jako profesionální hasič u jednotky ve vojenském prostoru Libavá.

„K hasičům jsem se dostal tak, že mě k tomu přivedl tehdejší velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů a jsem jím patnáct let, jako podnikový hasič jsem o dva roky kratší dobu. Baví mě to a je to zajímavá práce. Dřív jsem dělal fotbal, plavání, hasiče a pak se mi narodil syn, tak jsem musel aktivity omezit, protože rodina má přece jen přednost. Vybral jsem si, to co mě nejvíc baví, to znamená hasiččinu,“ dodává Temlík.

Kozlův hasičský počin

Dobrovolní hasiči v Domašově nad Bystřicí patří do jednotky požární ochrany třetí kategorie. Vyjíždějí v průměru asi osmnáctkrát do roka. Jedna z událostí, na kterou se nedá jen jednoduše zapomenout se stala před čtyřmi roky.

„Tehdy tady byly kruté sněhy, zamrzla řeka Bystřice a tak jsme měli týden v kuse co dělat. Hromadily se kry, museli jsme je uvolňovat a ve spolupráci s panem starostou a obcí jsme to zvládali, jak se dalo, pohotovost jsme měli až do rána,“ vysvětluje Libor Temlík, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Domašově nad Bystřicí.

O rok později zase domašovští hasiči zachraňovali rafťáky na rozbouřené vodě.

„Byla velká voda, u domašovské líhně se převrhli a zůstali uprostřed řeky viset na naplavených kmenech. Před pěti, šesti lety jsme zase měli v obci požár, bývalého polesí, kde zahynul člověk,“ doplnil velitel.

Autor: Petra Pášová

10.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení