VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátí Sigmě body? Spíš ne, míní právník Konečný

Olomouc - „Byl bych raději, kdyby by můj klient zproštěn obžaloby z důvodu, že ta korupce se vůbec nestala, ale názor soudu jsem povinen respektovat. Z naší strany odvolání podáno nebude,“ řekl advokát Petr Konečný poté, co Okresní soud v Olomouci zprostil jeho klienta – brankáře Petra Drobisze – obvinění z uplácení.

26.10.2011 8
SDÍLEJ:

Brankář Petr Drobisz a advokát Petr Konečný u Okresního soudu v OlomouciFoto: ČTK/Vladislav Galgonek

Jak byste okomentoval rozhodnutí soudu? Předpokládám, že budete spokojen.
Jsem spokojený s tím, že mého klienta zprostili obžaloby, ale těžko to můžu takto rychle komentovat. Byl bych raději, kdyby to bylo z důvodu, že ta korupce se vůbec nestala, ale názor soudu jsem povinen respektovat. Z naší strany odvolání podáno nebude.

Berete to tak, že jste vyhrál pro Sigmu nejtěžší zápas v její historii?
Nevím, jestli jsem vyhrál. Ale řekl bych, že to, kam se ten případ dostal. Že je fotbal nazýván žumpou…

S tím se dá ale bohužel souhlasit…
Nebudu tady před vámi hrát nějakou hru a tvrdit, že všechny věci jsou čisté a průhledné. Ano, soudce má pravdu s určitou nadsázkou. Ten případ už ale nepomůže nikomu. I když Petr Drobisz byl zproštěn, tak na Sigmě to ulpívá. Pro Sigmu je to bolestivá záležitost. Z hlediska procesního nebo Petra Drobisze je to rozhodnutí možná úspěch. Ale to, co ten případ vyvolal a to, co do veřejnosti zasel ohledně fotbalu a Sigmy, se nedá smazat tím, že Petra Drobisze zprostili. Fotbal je v celém světě fenomén a je škoda, že v České republice je spojen s tím, co říká pan soudce. Přál bych si, aby se to posunulo do zcela jiné úrovně, abychom tady už nikdy nestáli a neřešili zase nějakou jinou žumpu.

Nehrozí teď stíhání někomu z dalších činovníků Sigmy vzhledem k odůvodnění soudce, že ke korupci podle jeho názoru došlo?
Samozřejmě nejsem státní zástupce, ani policie. Vycházím z toho, že když už se opatřili opravdu snad všechny možné důkazy… Na začátku se všichni smáli, když jsem navrhoval sedmnáct důkazů a nakonec jich bylo snad třicet, možná i víc. Myslím, že se udělalo snad všechno,co se dalo. A tak, jak se to nedá prokázat Petru Drobiszovi, tak by se to podle mého názoru nedalo prokázat ani nikomu dalšímu. Samozřejmě pokud by se do toho chtěl někdo další pustit znovu, tak může. Ale co by se změnilo? Myslím si, že je tam tolik pochybností, že by to dopadlo zase stejně. Pokud by to chtěl někdo uchopit z jiného konce, tak ten zbytek důkazů bude pořád stejný. Chci věřit, že to pravděpodobné není. Všimněte si, že i Sigma chtěla situaci uklidnit. Nepodala odvolání zpátky svazu. Řekla: Ukončeme tu válku, pojďme se věnovat zase fotbalu.

Vy jste přišli holt o devět bodů a čtyři miliony

Je možné dostat body a peníze za pokutu zpět? Budete se bránit u soudu?
Budu realista. Vzhledem k dnešnímu odůvodnění spíš ne. Podávat žalobu na svaz v situaci, jaká je, by znamenalo dostat se do velké války s velmi nejistým výsledkem. U občanskoprávního soudu neuděláme jiné nebo lepší důkazy, než jsme udělali tady. Oni to nemohou prokázat nám a my to nemůžeme prokázat jim. Navíc pokud nikdo nebude zkoušet nějaké další finty, tak je to rozhodnutí svazu nezvratitelné. Tím, že jsme stáhli odvolání, a tím pádem nevyčerpali všechny opravné prostředky. Tak Sigma k soudu ani jít nemůže. Musel by někdo na svazu říct: Drobisze zprostili, dejme jim body zpátky. Ale vzhledem k odůvodnění to asi nikdo neudělá. Spíš každý řekne: Proboha, vzhledem k tomu, co tady zaznělo a do čeho se zatáhl český fotbal, už si to odpusťme. Vy jste přišli holt o devět bodů a čtyři miliony, možná o dobré jméno. Ale nechme to už plavat. Nejsem přesvědčen o tom, že bychom šli do soudu, i když otazný je ještě návrh představenstva, a stejně tak si nemyslím, že by nám svaz chtěl nějak polepšit.

Když jste se neodvolali proti verdiktu disciplinárky, tak to bylo kvůli tomu, že jste se báli tvrdšího trestu?
Báli jsme se samozřejmě všech aspektů. Tak jako má svůj názor soudce, tak na to mohou mít názor i lidé na svazu. Kdyby to rozhodování bylo minimálně na úrovni doktora Vašků, tak by to bylo něco jiného. Ale nabyli jsme dojmu, že na rozdíl od soudce, lidé, kteří rozhodují ve svazu, nejsou vůči Sigmě tak nestranní. Na svazové půdě už zkrátka neplatí „in dubio pro reo“ a další vznešené římské zásady. Lidi jsou zkrátka lidi a na Sigmu a lidi kolem ní mají nějaký svůj názor. Jsou tam i další motivace. Valná hromada a tak dál. Sigma už zkrátka měla obavu, že když se dají dohromady gumové předpisy s nejasnou důkazní situací a konkrétními lidmi, tak to může být naprosto zničující. Když jsme stáli před rozhodnutím, zda jít do totálního vítězství nebo totálního zničení, tak jsme se rozhodli přijmout jakousi střední cestu. Tedy přijmout trest, který nás nelikviduje. Je to jako v amerických filmech, kdy obhájce říká klientovi, který tvrdí, že něco neudělal, že pokud nepřijme několikaletý trest, tak riskuje trest smrti. Před podobným rozhodnutím jsme stáli my.

Mohlo to znamenat zánik fotbalu v Olomouci

Jak se vám v posledních dnech spalo?
Já musím říct, že jak někdo říká, že nespí, tak to já spím opravdu dobře, protože jsem profesionál. Kdybych neměl spát ze všech kauz, které řeším, tak bych asi nespal už celý život. Přiznám se, že na mě ty kauzy až tolik nedoléhají. Já říkám klientům: Odveďme co nejlíp svoji práci, udělejme všechno. Abychom si, ať už to dopadne tak nebo tak, nemohli nic vyčítat. Já nemůžu rozhodovat. To musí soud.

Tato kauza ale pro vás musela být specifická, vždyť jste členem představenstva.
Byla specifická. Uvědomoval jsem si tu zodpovědnost. Jednak proto, že ta kauza je velmi sledovaná mediálně i obrovským počtem lidí, které Sigma zajímá. Když uděláte chybu v nějakém okrajovém případě, tak si lidi řeknou, ach jo, to je nějakej advokát. Ale když poškodíte nějakou chybou takto velký klub jako Sigma a všechny okolo, tak každá taková chyba je daleko víc vidět. Samozřejmě každý advokát má obavu, aby soudce neřekl, že udělal nějakou fatální chybu, že něco zmeškal nebo opomenul. Je to určitý tlak, když děláte takový případ. Bylo jasné, že nejde jenom o Petra Drobisze. Nešlo o to, jestli dostane tři měsíce, čtyři měsíce nebo rok. Šlo o to, že na to navazuje řešení v případě Sigmy. A výsledkem mohou být ztráty v řádu desítek milionů a také by to mohlo znamenat zánik fotbalu v Olomouci. Jsou tady kluci, kteří dnes hrají fotbal a v době korupční aféry tady nehráli, a přesto je to může poznamenat. Proto říkám, že to není jen o Petru Drobiszovi, ale celé řadě dalších lidí.

Obecná otázka na závěr. Je odhalování korupce v Česku oříškem?
Podle mě to není oříšek, pokud to od začátku myslíte vážně. Pokud opravdu chci odhalovat. Pokud se nestala a chci si to vytvořit, to oříšek je. Pokud to nechci odhalit, přijmu to a za rok si vzpomenu, že by se to mohlo hodit, to je taky oříšek. Vždyť přece není problém nezvratně si to zdokumentovat, tak jak o tom mluvil soudce, nahrát si to… Proč nezavolali policii? Mohlo se to od začátku dokumentovat tak, jak to bylo kdysi na pumpě u Vyškova. Korupce se dá odhalovat, když opravdu chcete.

Autor: Jiří Fišara

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Běh s Klokanem v Olomouci
12

Kam o víkendu? Na festival jídla, běh s klokanem i pivní maraton

Hokejisté Olomouce (v červeném) proti Hradci Králové
AKTUALIZOVÁNO
19

Prokletí trvá. Mora ztratila vedení s Hradcem po sporném gólu

Ze školy v centru Olomouce evakuovali přes tři sta dětí

Anonymní oznámení o bombě uložené v budově základní školy na ulici 8. května v Olomouci obdrželi policisté v pátek ráno po deváté hodině.

Kabelkový veletrh: módní návrhářka Marta Musilová věnovala pět unikátních kousků

Hned pět kabelek věnuje letos do charitativního Kabelkového veletrhu Deníku olomoucká módní návrhářka Marta Musilová.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Řidiči dojedou bez dálniční známky až k Hněvotínu

Až k odbočce na Hněvotín dojedou od nového roku řidiči bez toho, aniž by potřebovali dálniční známku. Od ledna tak ušetří všichni, kteří jezdí na krátkém úseku dálnice D46 mezi Horním lánem a výjezdem na Hněvotín a Lutín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení