VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uličný: Kdybych Sigmu nevzal, byl bych zbabělec

Olomouc – S prvoligovým angažmá už nepočítal, kdy jej ale kontaktovala Sigma, neváhal. Trenér Petr Uličný jde ke kormidlu mužstva, které přezimuje na patnácté příčce Gambrinus ligy. Během svého půlročního angažmá má jediný úkol, zachránit Sigmě prvoligovou příslušnost.

10.12.2011
SDÍLEJ:

Nový kouč Sigmy Olomouc Petr UličnýFoto: DENÍK/Miroslav Mazal

Tak jako se to známému trenérskému bouřlivákovi povedlo na jaře 2003, kdy na lavičku olomouckého klubu přišel v podobné situaci.

„Že jsem já bouřlivák je možná dobře, protože hráče umím v určitě fázi pěkně zpucovat, ale na druhou stranu i pohladit. Jak vždycky říkají, jsem takový ten Hyde a Jekyll, i když nevím, který je ten hodný,“ usmívá se jednašedesáti­letý kouč.

Jak dlouho jste rozmýšlel, než jste nabídku přijal?
Moc jsem se nerozmýšlel, protože jsem si řekl, když ti tu šanci dávají a je tady tolik kandidátů, mladých, talentovaných a perspektivních trenérů, tak když to nevezmeš, tak by tě to strašně mrzelo. Vyčítal bych si to a považoval bych se trochu za zbabělce. To se nestalo, protože jsem okamžitě věděl, že tu smlouvu na půlrok musím vzít.

Co vám na to řekla manželka. Nevymlouvala vám to?
Manželka moje rozhodnutí respektuje. To víte, že toho půlroku, co jsem skončil v Holici, jsem měl volno a žili jsme spolu takový ten klidný život. Ale protože fotbal dělám profesionálně čtyřicet roků jako hráč i jako trenér, tak mě to lákalo. Říkal jsem si, že to je jako blesk z čistého nebe a že tu příležitost musím vzít za pačesy. Je to krátká doba a musím udělat všechno pro to, aby ty výsledky byly dobré.

Po konci angažmá v třetiligové Holici jste očekával, že by se mohla objevit nabídka z první ligy? Třeba i ze Sigmy?
Ne, ne, ne. S nabídkou ze Sigmy jsem nepočítal v žádném případě ani s jinou nabídkou z první ligy, protože trenérů je strašně moc. Řadu z nich jsem i učil v rámci své lektorské činnosti. Byl jsem jasně přesvědčený, že mladí trenéři mají zelenou, ale tady ta situace si asi vyžadovala to rozhodnutí, se kterým přišlo vedení.

Jaké faktory vám hrály do karet?
Vztah k Sigmě mám veliký, je to srdcová záležitost. Asi mě zvolili kvůli mým zkušenostem, dále protože tady žiji pětatřicet let, že jsem byl volný trenér a že jsem tady už tu ligu před devíti lety zachránil. To možná hovořilo pro mě a když jsem si to vyslechl, tak řešení a rozhodnutí bylo pro mě jasné. Je to pro mě brigáda na půl roku, snad se za ten žoviální výraz nikdo neurazí. Ale kdo mě zná, tak ví, že udělám všechno pro to, abych tady potom dál mohl chodit na první ligu.

Jak jste zmínil, na jaře 2003 jste přebíral Sigmu na 14. místě s jedenácti body na kontě. Byla to hodně podobná situace i co se týče kvality kádru?
Při vší úctě k hráčům, tak myslím, že tehdy byl silnější kádr. Tam, když si vzpomínám, tak bylo řada reprezentantů Rozehnal, Kováč a tak dále. Byl to velice kvalitní tým, bylo tam třicet fotbalistů, které jsem mohl kdykoliv postavit. Všechny posty byly zdvojené a potom se to ukázalo další sezonu. Po tom co jsme se zachránili, jsme skončili na třetím místě a v té další jsme byli čtvrtí. Mužstvo tehdy bylo velmi silné, ale myslím si, že silné je i to současné. A když se to ještě posílí, tak to bude už mužstvo, které má na to, abychom hráli dobrý fotbal a měli dobré výsledky.

S Psotkou si chci promluvit, mám ho rád

Jaký máte pocit z té současné situace Sigmy?
Určitě tam to riziko je, ale takhle nemůžete myslet. Já musím myslet pozitivně a věřit tomu, že Sigmu všichni společně zachráníme. Mužstvo sice bylo poznamenané tou aférou, která na něj mohla působit negativním způsobem. Ale tým měl i rezervy v přístupu k utkání, kdy tam chyběla agresivita. Příchodem nového sportovního manažera pana Gottvalda mám přislíbeno, že získáme nové kvalitní hráče. Plus ti stávající získají novou motivaci. Vždycky platí to pravidlo, že příchod nového trenéra, ředitele a hráčů bude pozitivní a na mužstvo to bude blahodárně působit. Musíme do hráčů především dostat, aby do každého zápasu vstoupili s obrovskou vírou zápas vyhrát.

Hráče jakého typu byste si pro posílení přál?
Tohle budeme s panem Gottvaldem konzultovat, protože on zodpovídá za ten sportovní úsek. Jasně, že ta spolupráce s trenérem musí být na vysoké úrovni, takže si na to sedneme. Už máme předjednáno, že chceme získat tři kvalitní fotbalisty. Máme řadu hráčů, kteří přicházejí zpátky z hostování, ale to nejsou ti, kteří to zachrání. Ale taky můžou.

Plánujete udělat změny v herním systému oproti tomu, který vyznával váš předchůdce trenér Zdeněk Psotka?
Na to je ještě čas. Já si chci ještě se Zdeňkem promluvit, protože ho mám velice rád. Určitě mi řekne nějaké informace, protože spolu máme dobré vztahy. Ale víme, kam se fotbal ubírá, máme se dívat na velká mužstva a hledat inspiraci, co bychom chtěli do hry dostat, aby se líbila divákům. Ale v té dané situaci je na prvním místě, abychom to udřeli, umakali, ubojovali, abychom ty body začali sbírat a na konci sezony jich měli tolik, abychom byli spokojeni.

Trénoval jsem Holici, z profi fotbalu jsem nevypadl

S panem Gottvaldem jste oba impulzivní a jste považováni za velké bouřliváky. Bude tato kombinace na hráče dobře působit?
Já myslím, že ta spolupráce bude dobrá, známe se celou řadu let. Oba jsme šedesátníci a on fotbalu určitě rozumí, protože jeho výsledky byly jasně pozitivní. Nechci mu nějak pochlebovat, ale je to výborný manažer, který umí vybrat hráče a na to taky spoléhám, stejně jako oddíl Sigmy. Že jsem já bouřlivák je možná dobře, protože hráče umím v určitě fázi pěkně zpucovat, ale na druhou stranu i pohladit. Jak vždycky říkají, jsem takový ten Hyde a Jekyll, i když nevím, který je ten hodný (směje se). Tohle na hráče vždycky působilo, takže myslím, že to bude klapat.

Berete jako nevýhodu, že se do ligy vracíte po delší pauze?
Pauza tam je, naposledy jsem dělal Brno před třemi lety a pak to dvouleté angažmá v Holici jsem pojmenoval jako jedno ze svých nejtěžších. Pod panem Dostálem to byly profesionální podmínky na úrovni první ligy, tam byl tlak, abychom byli první. Tady je zase tlak na to, abychom se zachránili, takže je to možná daleko těžší. Fotbal se hraje všude stejně a myslím, že Holice byla profesionální tým, takže že bych vyšel z profesionálního fotbalu, to si nemyslím.

Tým Sigmy sledujete dlouhodobě, takže nejdete do neznáma.
Oni mě kluci taky znají. Když se jich zeptám, jak se jmenuji, tak to všichni vědí. Ale jinak jsem některé hráče trénoval, Kučeru, Zlámala, Janotku, Maru Heinze. Je jich tam hodně, které jsem trénoval.

Krizový scénář: Kučera na hrotu

S Radimem Kučerou si můžete zavzpomínat na krizový scénář, kdy jste jej posílal na hrot.
(smích) To předbíháš, ale vzpomněli jsme na to taky. Říkal jsem mu, vzpomínáš na tu dobu, kdy jsem tě posílal na hrot a ty jsi mi zachránil angažmá? To bylo snad v zápase s Mladou Boleslaví, kdy jsem ho tam poslal v devadesáté minutě a on dal gól. Pak jsme skončili třetí. Místo toho, aby mě vyhodili, jsem skončil třetí. Ale to je takový osud, to jsem měl ve více mužstvech.

Sigma rovněž bude pokračovat v Ondrášovka Cupu. Budete jej chtít vyhrát, nebo je to teď podružná věc?
Vyhrát. To je stejný úkol jako záchrana (usmívá se).

Berete toto angažmá jako takovou tečku za svojí kariérou?
To je předběžné. Je to smlouva na půl roku a co bude v létě, to nevím. To nemůžeme předvídat. Můžeš být úspěšný a můžeš si tím ještě udělat kariéru a třeba tě může angažovat ještě někdo jiný a nebo můžeš být neúspěšný a pak je to jasná tečka. O tom jsem nepřemýšlel, protože nevím, jak to dopadne.

Autor: Miroslav Mazal

10.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Exekuce.
DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Ilustrační foto
1

Průmyslová zóna v Řepčíně? Ne bez napojení na dálnici, říká radnice

Padlí Američané mají u Bystrovan pomník. Autor jej obnovil v 93 letech

Sedm amerických letců, kteří zahynuli 18. prosince 1944, připomíná nový dřevěný kříž na kamenném podstavci u cyklostezky na pravém břehu Bystřice u Bystrovan.

Olomoucký majáles zve na Emmu Smetanu, Lenku Dusilovou i zábavu v parku

Koncerty, divadelní představení, workshopy, interaktivní prezentace více než padesáti neziskovek nebo bohatý sportovní program pro celou rodinu slibuje sedmý ročník Olomouckého majálesu Univerzity Palackého.

Rizikové silnice: kde je nejkritičtější místo v Olomouckém kraji?

Nejrizikovějším místem pro řidiče v celém Česku je mírná zatáčka na severu Olomouckého kraje.

Tento muž měl ukrást peněženku v olomouckém baru. Nepoznáte ho?

VIDEO / O pomoc při hledání zloděje, který 18. března ráno ukradl peněženku v jednom z barů v Olomouci, žádají olomoučtí policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies