VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sigma vyhlásila boj vulgaritám fanoušků

OLOMOUC - Prvoligový fotbalový klub SK Sigma Olomouc začal pracovat na zpříjemnění atmosféry při utkáních. Jak? Bojem proti vulgaritám a rasistickým heslům.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Sigma vyzývá své fanoušky, aby se oprostili od rasistických a antisemitských pokřiků.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Zároveň Sigma podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten se měl v knize návštěv klubového serveru dopustit propagace hnutí směřujících k potlačování práv, rasy, národa a přesvědčení. To je první z chystaných kroků, kterými chtějí na Hané zkulturnit fotbalové publikum.

„Situace v našem fotbale nemá patřičnou odezvu. Zejména po nedávných událostech a nepřístojnostech při utkáních v Ostravě se SIAD Most a naposledy při televizním přenosu pražských S, kdy televize byla donucena vypnout zvuk, protože skandování urážek, rasistických a antisemitistických hesel bylo evidentní,“ stojí v prohlášení olomouckého klubu.

„Rozhodli jsme se nestrkat hlavu do písku. Urážlivé a vulgární skandování považujeme za naprosto nepřijatelné. Přijali jsme zpřísněná bezpečnostní opatření,“ píše Sigma ve výzvě s názvem „Vyhlašujeme boj urážkám, vulgarismům, rasismu a nacistickému antisemitismu“.

„Na našich stadionech se tyto věci objevují a neustále se s tím nic nedělá. Ať už ze strany jednotlivých klubů nebo zejména ze strany fotbalového svazu. Už mělo být dávno jasně dáno najevo, že to takhle nejde,“ řekl předseda představenstva SK Sigma Olomouc Jaromír Gajda.

„Na našich klubových stránkách někdo zveřejnil nacistický pozdrav. Dali jsme na tu osobu trestní oznámení. Aby si všichni ti, co tohle dělají, uvědomili, že to je skutečně trestný čin. Ať si uvědomí, že dál tohle možné není,“ podotkl Gajda.

Klub věří, že bude mít dál dost slušných příznivců. „Vážíme si fanoušků, kteří nás podporují, ale kteří současně klubu neškodí porušováním zákonů,“ řekl kapitán Sigmy Tomáš Randa.

„Také podporuji názor klubu v boji proti urážkám, vulgarismům, rasismu a antisemitismu, se kterými se v probíhající sezoně setkáváme na stadionech. Myslím si, že tímto způsobem takzvaní fanouškové nepodporují své mužstvo na cestě k vítězství. Navíc si myslím, že sport, fotbal nevyjímaje, by měl zůstat vždy apolitický,“ uvedl trenér Sigmy Martin Pulpit. „Je potřeba s tím bojovat. I s tím rizikem, že toho může někdo využít a zkoušet, co vydržíme,“ dodal Gajda.

Metodický pokyn pravidlové komise ČMFS

U verbálních projevů obecenstva je někdy obtížné stanovit míru, která naplňuje povahu hrubého nesportovního chování; rozhodčí při tom musí postupovat s citem, ale kategoricky. Rozhodně není na místě alibismus, který rozhodčím často brání přijímat nepopulární opatření.

Jestliže rozhodčí v průběhu utkání usoudí, že nesportovní projevy diváků nebo počínání diváků je takového charakteru, že situace vyžaduje z jeho strany bezprostřední zásah, bude podle rozsahu a charakteru nepřístojností postupovat.

Hrubě nesportovní projevy obecenstva rušivě ovlivňují utkání, ale bezpečnost hráčů nebo osob na lavičkách pro příslušníky družstev není přímo ohrožena:
a) Jedná-li se o první případ, přeruší rozhodčí hru a společně s kapitány obou družstev se odebere ke středovému praporku poblíž laviček pro příslušníky družstev, kde požádá hlavního pořadatele o zjednání nápravy (obvykle formou vhodné relace hlasatele). Hru rozhodčí znovu naváže až poté, co tato opatření proběhla.
b) Dojde-li k opakování hrubě nesportovních projevů diváků, přeruší rozhodčí hru, přivolá si kapitány obou družstev a oba asistenty a společně se odeberou ke středovému praporku, kde rozhodčí opětovně požádá hlavního pořadatele o zjednání nápravy (vč. přednesení další, tentokrát však „důraznější“ rozhlasové relace) s tím, že v případě dalšího opakování nesportovních projevů utkání ukončí. Tím, že se u středového praporku shromáždí všichni rozhodčí, se má „opticky“ zdůraznit odhodlání rozhodčího nekompromisně se vypořádat s uvedenými nesportovními projevy. K realizaci uvedených opatření přeruší rozhodčí utkání na nezbytně nutnou dobu. Hru rozhodčí znovu naváže až poté, co je evidentní, že zásah pořadatelské služby přinesl viditelný efekt.
c) Dojde-li i přes výše uvedená opatření k dalším hrubě nesportovním projevům obecenstva, ukončí rozhodčí (písknutím) utkání a za přítomnosti obou asistentů oznámí tuto skutečnost kapitánům družstev a opustí prostor hřiště.

Zdroj: fotbal.cz

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení