Jenže ze strany domácích, kraloval totiž lídr tamní Fortuna ligy.

„Žilina ukázala moderní prvky hry bez míče, rychlosti práce s míčem, nabídky všech hráčů, aktivitě, agresivitě. V tom nás předčila," uznal na klubovém webu po porážce 1:3 olomoucký kouč Václav Jílek.

Ten vzal na Slovensko dvaadvacet hráčů a všem rovnoměrně rozložil zátěž, chyběl akorát rekonvalescent Petr a lehce zraněný Vichta.

Hned po minutě hry vystihl Manzia nepřesnou rozehrávku brankáře Mandouse a upaloval dopředu.

Zachraňovat situaci musel ostrým skluzem Kaša, bývalý stoper Baníku, o kterého měla před rokem zájem právě Sigma.

Buchvaldek z přímého kopu však následně mířil vedle.

Trenér Václav Jílek před utkáním správně předpokládal, že MŠK vyrukuje s nátlakovou a běhavou hrou.

Nemýlili se, jeho svěřenci si s ní však nevěděli rady. Vyústěním vysokého presinku byla v 7. minutě nepřesná rozehrávka gólmana Buchty, kterému míč pohotovým obloučkem vrátil do sítě Klec.

Po první brance Hanáci odpadli, Žilina svou přímočarostí naopak ukazovala, proč slovenskou soutěž vede o dvanáct bodů před Podbrezovou.

Sigma v přípravě proti ŽiliněZdroj: SK Sigma Olomouc/Petr PelíšekBidje Manzia u míče. Autor: SK Sigma Olomouc/Petr Pelíšek

Nováčci snížili

Druhý gól přidali domácí po další rychlé akci a zmatcích v olomoucké obraně, kdy přízemní centr na malém vápně v pohodě uklidil do branky Haskič.

Buchta, jenž stejného hráče vychytal v jasné tutovce o chvíli dřív, mohl nad laxním bráněním svých spoluhráčů jen mávat rukama…

Hosté však ještě před pauzou stihli snížit a byli u toho oba nováčci.

Aktivní Konžan Manzia si na levé straně pohrál s protihráčem a nesobecky poslal míč přesně do prostoru na zadní tyč, kde stál Radek Látal.

Devatenáctiletý talent jej z první levačkou poslal k tyči a stejně jako na podzim v MSFL ukázal, že si umí s nabídnutou šancí poradit.

„Byl to takový šťastný gól, ale počítá se, platil. Nicméně myslím, že Radek v tom utkání viděl, že je před ním spousta práce, aby se na ten vrchol dostal," uvedl Jílek, že Látal jinak příliš vidět nebyl.

Hned po pauze mohl jeho svěřenci dokonce vyrovnat, Faltu však po přistrčení Krče vychytal tváří v tvář Mandous.

Dobrá škola

Následný brejk Slováků byl pak jako z učebnice fotbalu.

Žilinští se rychlými přihrávkami vymanili z tlaku u vlastního vápna a během několika vteřin již posílali balon na zcela otevřenou pravou stranu, kde Jankauskas prosvištěl kolem Jemelky a Reichlovi nedal šanci.

V dalších šancích již olomoucká dvojka své spoluhráče podržela, a tak se skóre již neměnilo.

„Byla to pro nás dobrá škola, je vidět, že Žilina patří naprostým právem ke špičce slovenské ligy, kde nyní dominuje," cenil si konfrontace kouč Sigmy.

Stejně tak si střetnutí pochvaloval i domácí lodivod Adrián Gul'a, kterého před pár měsíci vábila i pražská Sparta.

„Odehráli jsme solidní zápas ve výborném počasí. Po náročném týdnu přinesl duel nejen vítězství, ale i solidní úseky hry, ze kterých budeme vycházet a čerpat do další části přípravy," uzavřel trenér Žiliny, která zimní přípravu začala o tři dny později než Sigma.

V PONDĚLNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU NAJDETE HODNOCENÍ NOVÁČKŮ V DRESU SIGMY OLOMOUC.
JAK SI VEDLI BIDJE MANZIA, RADEK LÁTAL A ALEŠ KRČ?

MŠK Žilina – SK Sigma Olomouc 3:1 (2:1)

Branky: 7. Klec, 40. Haskič, 48. Jankauskas – 43. Látal. ŽK: Zahradníček.

Žilina: Mandous – Herrera (46. Šušolík), Kaša, Minárik (67. Waleńcik), Letić (46. Hancko) – Cociuc (83. Kopas), Diaz (46. Michlík), Klec – Jánošík, Haskić (46. Gerebenits), Jankauskas (58. Mbah). Trenér: Adrián Gul'a.

Sigma: 1. poločas: Buchta – Sladký, Radakovič, Šindelář, Vepřek – Látal, Houska, Buchvaldek, Manzia – Vašíček, Yunis. 2. poločas: Reichl – Zahradníček, Štěrba, Škerle, Jemelka – Hála, Plšek, Habusta, Falta – Krč, Chorý. Trenér: Václav Jílek.