Trojice předvolaných svědků z olomoucké strany ve složení Zdeněk Psotka, Martin Kotůlek a Ladislav Římský se ze čtvrtečního jednání disciplinární komise omluvila s tím, že se rozhodla respektovat doporučení okresního soudu v Olomouci a proto nebude vypovídat.

Psotkovi, Kotůlkovi a také řediteli klubu Jaromíru Gajdovi, který před disciplinárku dorazil, ale nic podstatného komisi nesdělil, udělila disciplinárka s okamžitou platností zákaz výkonu všech funkcí spojených s ČMFS. Zastavenou závodní činnost má také brankář Petr Drobisz.

Komise ve čtvrtek vyslechla nakonec tři svědky.

Jako první bývalého sportovního ředitele Sigmy Jiřího Kubíčka, který minulý týden obvinil z příprav ovlivnění zápasu s Bohemians Praha z května 2009 Psotku s Gajdou.

Kubíčkova nahrávka je střepem

Kubíček před soudem zopakoval svá slova z minulého týdne, předložil komisi nahrávku svého rozhovoru s Římským, která má jeho tvrzení dokazovat a zároveň dodal fotbalovému tribunálu také dokumenty, které mají dokazovat, že v žádném případě vedení Sigmy nahrávkou nevydíral, z čehož byl olomouckým klubem nařčen.

Před komisí nahrávka zazněla a Goldova komise ji evidentně nebere na lehkou váhu.

„Skládáme mozaiku z nepřímých důkazů, že se objeví nějaký přímý po takové době, je nesmysl. Nahrávka pana Kubíčka je ne střípkem ,ale střepem, která nám pomáhá poskládat si obrázek o té kauze,“ řekl Golda.

S Gajdou to bylo přátelské popovídání

Druhým vyslechnutým svědkem byl Gajda.

„Ale s ním to bylo spíše takové přátelské popovídání o tom, jak budují klub, kauza je roka půl poškozuje, že nic neudělali, ale ke konkrétním věcem jsme se nedostali. Snahou pana Gajdy bylo, abychom nerozhodli dnes, ale počkali na až rozhodnutí soudu,“ řekl předseda disciplinárky Jiří Golda.

Nakonec se to rozhodl i s kolegy respektovat a na pondělí 27. června svolal mimořádné zasedání.

„27. června už ale rozhodneme. Panu Kaprovi jsme také dali několik šancí, aby své důkazy přednesl. V tomto případě chceme postupovat stejně,“ řekl Golda s tím, že tak chce učinit i v případě, že by olomoucký okresní soud o čtyři dny dříve při dalším líčení žádný verdikt nevynesl.

Olomoučtí šéfa komise naštvali

„Nechci se nechat zatáhnout do bažiny, je tam asi 23 svědků. Tuto věc už ale chceme dotáhnout do konce, škodí to fotbalu. Pokud soud 23. nerozhodne, tak my sedmadvacátého ano,“ řekl Golda, kterého doslova rozlítila neúčast tří předvolaných olomouckých funkcionářů.

„Naštvalo mě to, za dobu fungování disciplinární komise pod mým vedením si to nikdo nedovolil. Je to nepřípustné, aby si kluby, hráči nebo funkcionáři určovali kdy budou nebo nebudou chodit na disciplinární komisi,“ zlobil se Golda.

„Je to první případ a já chci vyslat jasný signál, že toto si nikdo dovolit nemůže. Proto ta vysoká pokuta,“ dodal.

Goldu neobměkčila ani písemná omluva všech tří svědků.

„Omluvit se samozřejmě může každý. Ale omluva typu rozhodl jsem se před vámi nevypovídat, protože něco, je pro nás nepřijatelná,“ do­dal.

Svědkové nechtěli prý narušovat průběh soudu

Všichni tři olomoučtí svědkové zdůvodňovali svou neúčast tím, že nechtějí narušovat průběh hlavního líčení před soudem.

„Rozhodnutí soudu v trestním řízení a rozhodnutí na půdě ČMFS jsou na sobě nezávislá. Zároveň logika velí, že pokud jde o stejný skutek, tak by obě měla dopadnout stejně,“ uvedl Golda.

Posledním vyslechnutým svědkem byl Ondřej Lněnička, bývalý člen předsednictva Bohemians Praha a bývalý předseda Odvolací a revizní komise ČMFS.

„Svědčil ve smyslu, že v momentě kdy pan Kapr měl přijmout těch 300 tisíc, tak byl jedním z oslovených advokátů, u kterých chtěl pan Kapr složit peníze do úschovy. Pan Lněnička to ale prý odmítl. Podle jeho slov se ale celá ta věc stala,“ řekl Golda k jeho výpovědi.