VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protiúder Sigmy: Armáda dalších svědků. Kdo je kdo?

Olomouc – Podle očekávání druhý den soudního procesu, který řeší úplatkářskou aféru ve fotbalové Gambrinus ligy, rozsudek nepřinesl. Olomoucký okresní soud odročil jednání na 23. června.

1.6.2011 1
SDÍLEJ:

Petr Drobisz a jeho obhájce Petr Konečný u Okresního soudu v OlomouciFoto: ČTK/Vladislav Galgonek

Po úterním průlomovém vystoupení bývalého sportovního ředitele klubu Jiřího Kubíčka, který obvinil z připravování korupce trenéra Zdeňka Psotku a ředitele Sigmy Jaromíra Gajdu, probíhalo středeční stání v klidu.

Až v závěru překvapil Petr Konečný, právní zástupce obžalovaného olomouckého brankáře Petra Drobisze informací, že na příští jednání navrhl předvolat sedmnáct svědků.

„Nechtěli jsme z toho dělat monstrproces, ale po vystoupení Jiřího Kubíčka nám nic jiného nezbývá,“ uvedl Konečný.

Na konci června by tak měli přijít svědčit dva Drobiszovi spoluhráči Aleš Škerle a Tomáš Janotka, oba Kubíčkem obvinění funkcionáři trenér Zdeněk Psotka a Jaromír Gajda, dva členové ochranky na stadionu i několik členů nejvyššího vedení olomouckého klubu včetně současného předsedy představenstva Josefa Lébra.

Sigmě se údajně v reakci na Kubíčkova prohlášení sám přihlásil také hráčský agent Pavel Paska, který je ochoten přijít před soud. Také jeho Konečný navrhl jako svědka, přestože prý neví, o jaké informace by se jeden z nejvýznamnějších českých manažerů chtěl podělit.

„Velice ho překvapilo, co tady bylo ze strany pana Kubíčka předvedeno. Sám volal a říkal, že v této věci má určité informace,“ uvedl Konečný.

Další zajímavým a známým jménem, které figuruje v seznamu navrhovaných svědků, patří Petru Uličnému.

Bývalého kouče Sigmy a současného trenéra 1. HFK Olomouc zmínil ve své výpovědi obžalovaný David Zoubek, který uvedl, že se s Uličným při odchodu do autobusu bavil.

Uličný zároveň v květnu 2009 hrál i zápas bývalých hráčů, který následoval krátce po skončení údajně ovlivněného zápasu.

Konečný: Hodláme pracovat s časovými souvislostmi

Konečný se bude snažit dokazovat, že události, se tak jak je popsali fotbalisté Bohemians nemohli stát, a to z časových důvodů.

„S časovými souvislostmi hodláme pracovat,“ potvrdil Konečný.

Svědčit bude pochopitelně také Ladislav Římský, podle Kubíčka v době inkriminovaného zápasu pokladník SK Sigma, který měl předat peníze z kasy asistentovi trenéra Psotky Martinu Kotůlkovi. Pouštět by se měla také údajná usvědčující nahrávka.

K soudu Konečný povolal i Jiřího Ficnera, člena dozorčí rady Sigmy, který by se mohl u soudu setkat s Ondřejem Lněničkou (navržen zástupci Bohemians).

Současný starosta městské části Praha 18 je bývalým členem předsednictva Bohemians Praha a také bývalým předsedou Odvolací a revizní komise ČMFS, v níž spolu s Ficner trvale vedli spory. Ty mohly být podle Konečného motivem pro start celé současné kauzy.

„Kořen spatřujeme v kauze tří Bohemek, která je závažná a točí se v ní velké peníze. Jde o to, jak se naši funkcionáři do této kauzy vložili,“ uvedl Konečný, který soud vyzval, aby si vyžádal mimo jiné také spis k případu tří Bohemek a další dokumenty z Arbitrážní komise ČMFS .

Disciplinárka si asi předvolá Kubíčka

Fotbalová disciplinárka už po prvním dnu líčení rozhodla že se bude případem zabývat na svém čtvrtečním zasedání.

S největší pravděpodobností si předvolá na příští týden Jiřího Kubíčka a bude po něm chtít informace, které uvedl u soudu. Případ ale jen stěží uzavře dříve než po dalším soudním jednání.

Pokud bude Sigmě korupční jednání prokázáno, hrozí Sigmě na fotbalové půdě pokuta až 10 milionů korun, případně odebrání až dvaceti soutěžních bodů. Možné je ale také vyloučení ze soutěže. Tresty může disciplinární komise také kombinovat.

Návrh svědků pro příští jednání soudu

Tomáš Janotka, fotbalista Sigmy, má potvrdit Drobiszovu účast při oslavách.

Aleš Škerle, fotbalista Sigmy, totéž co Janotka.

Milan Zapletal, bezpečnostní referent Sigmy, hlídal hlavní vchod ze stadionu.

Petr Lichovník, člen ochranky na stadionu, hlídla zadní vchod ze stadionu

Petr Uličný, trenér 1. HFK Olomouc, hovořil před stadionem s Davidem Zoubkem, později hrál v zápase starých gard.

Ladislav Římský, podle Kubíčka pokladník klubu v době podezřelého utkání, bude vysvětlovat obsah nahrávky i svou roli v případu.

Jaroslava Krejčová, skutečná pokladní podle SK Sigma.

Jaromír Gajda, ředitel Sigmy, podle Kubíčka měl celou akci naplánovat spolu s trenérem Psotkou, také dal údajně pokyn Římskému, aby předal peníze asistentu Kotůlkovi.

Zdeněk Psotka, trenér Sigmy, podle Kubíčka měl spolu s Gajdou celou korupční akci naplánovat.

Martin Kotůlek, asistent trenéra, podle Kubíčka přebíral od Římského peníze.

Adam Košař, vedoucí družstva Sigmy, podle Konečného se jej Kubíček pokusil nahrát podobně jako Římského, ale on lstivý úskok prohlédl.

Pavel Paska, hráčský agent, podle Konečného se Sigmě sám přihlásil, že je ochoten před soudem svědčit.

Josef Lébr, předseda představenstva Sigmy, podle Konečného může hovořit o vyrovnání Jiřího Kubíčka s klubem.

Robert Runták, akcionář Sigmy, platí totéž co u Lébra.

Václav Plný, člen dozorčí rady Sigmy, platí totéž co u Lébra s Runtákem

Martin Rak, marketingový a obchodní manažer Sigmy a člen představenstva, platí totéž co u předchozích dvou

Jiří Ficner, místopředseda dozorčí rady Sigmy a bývalý člen ORK, hovořit může jak o rozkolu Sigmy s Kubíčkem, tak o kauze tří Bohemek, která podle Konečného za případem stojí.

Ondřej Lněnička, starosta Prahy 18, bývalý člen předsednictva Bohemians Praha a bývalý předseda ORK ČMFS, kde vedl spory s Ficnerem, mluvit bude o schůzce s Kaprem bezprostředně po přijetí údajného úplatku a nejspíš i o kauze tří Bohemek.

Luboš Urban, bývalý trenér Bohemians Praha, do médií se po vypuknutí aféry vyjádřil ve smyslu, že je přesvědčen, že zápas v květnu 2009 ovlivněný ne­byl.

Co hrozí aktérům?

V civilní rovině:

Petr Drobisz – za podplácení, sazba až dvě léta nebo peněžitý trest

Miroslav Obermajer, David Zoubek, Karel Kapr – za přijímání úplatku, sazba až tři léta nebo zákaz činnosti

Ve fotbalové rovině:

hráči, trenéři, funkcionáři – za nesportovní a nekalé ovlivňování soutěže, zákaz zastavenní činnosti či výkonu funkce na 12 měsíců až 15 let.

klub (Sigma Olomouc) – za nesportovní a nekalé ovlivňování soutěže, pokuta kolektivu, odebrání až dvaceti soutěžních bodů, případně vyloučení družstva ze soutěže nebo další opatření dle zvážení disciplinární komise.

Autor: Jiří Fišara

1.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Cisterna skončila ve svodidlech. Nehoda ochromila dopravu na D1

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení