Postup devatenáctky do finále řídili Olomoučané

Mogosoaia – Čeští fotbalisté se poprvé v historii probojovali do finále mistrovství Evropy hráčů do 19 let. V dnešním semifinále porazili Srbsko 4:2 a v pondělním finále narazí na Španělsko, které jasně předčilo Iry.

29.7.2011

Tomáš Kalas Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Zápas řídili olomoučtí odchovanci v dresech národního týmu. Tomáš Přikryl přidal svůj třetí gól na turnaji. V dalších dvou brankách měl navíc své rychlé nohy. Zbývající ze čtyř českých zásahů přidal Tomáš Kalas, který od loňska obléká dres Chelsea, ale je také odchovancem hanáckého fotbalu.

Svěřenci trenéra Jaroslava Hřebíka v Rumunsku vedli už po devatenácti minutách 3:0, ale Srbové ještě v prvním poločase dvěma slepenými brankami zápas zdramatizovali. Češi definitivně pojistili výhru až čtvrtým gólem v 91. minutě a vyhráli i čtvrtý zápas na turnaji.

Čeští mladíci prodloužili svou sérii bez porážky na devět soutěžních zápasů, naposledy padli loni v říjnu s Makedonií. Na ME devatenáctiletých prolomili prokletí z let 2003, 2006 a 2008, kdy jejich předchůdci skončili pokaždé v semifinále.

Českou republiku poslal do vedení už v šesté minutě svým třetím gólem na šampionátu útočník Tomáš Přikryl, který převzal přesný Láchův pas za obranu a z úniku lehce překonal špatně postaveného srbského brankáře Nikolu Periče.

Už za deset minut náskok zdvojnásobil stoper Tomáš Kalas po dorážce hlavičky kapitána Jakuba Brabce. Povedený úvod zvýraznil třetím gólem z penalty Tomáš Jeleček. Krajní obránce potrestal faul na Přikryla a na turnaji proměnil i druhý pokutový kop.

Tříbrankový náskok ale české reprezentanty uspokojil a především v defenzivě začali chybovat. Nebezpečný srbský útočník Djordje Despotovič dvěma pohotovými zásahy během pěti minut vrátil svůj tým do hry.

Po přestávce Češi předvedli disciplinovanější výkon, šikovně drželi míč a soupeře nepouštěli do výraznějších šancí. O postupu definitivně rozhodl v první minutě nastavení ranou zblízka střídající útočník Jiří Skalák po dalším průniku neudržitelného Přikryla.

Česko U19 – Srbsko U19 4:2 (3:2)

Branky: 6. Přikryl, 16. Kalas, 19. Jeleček z pen., 90+1. Skalák - 23. a 28. Despotovič. Rozhodčí: Kuchin (Kaz.).
Česko: Koubek – Hála, Brabec, Kalas, Jeleček – Kadeřábek (90+2. Fantiš), Jánoš, Polom, Krejčí – Přikryl (90+3. Jugas), Lácha (49. Skalák). Trenér: Jaroslav Hřebík.