VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otazníky nad valnou hromadou: opravdu hřešila jen Sigma a Baník?

Od konání 19. řádné valné hromady Fotbalové asociace České republiky uběhl víc než týden. Sigma Olomouc se dostala do křížku s asociací, protože nebyla stejně jako Baník Ostrava připuštěna k fotbalovým volbám.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) za Čechy Roman Berbr (uprostřed) přichází na valnou hromadu FAČRFoto: ČTK

Porušení stanov se zdá být jasné.

Jak však Deník zjistil, dva moravské velkokluby nebyly zdaleka jedinými oddíly s nesplněnými formalitami.

O co šlo? V úvodu valné hromady se zjistilo, že 19 profesionálních klubů (z dvaatřiceti) nesplňovalo podmínky článku 20, odstavec 4 stanov FAČR.

V něm se píše, že všichni členové statutárního nebo kontrolního orgánu členského klubu musí být bezvýjimečně členy FAČR.

Naprostá většina celků stihla své zástupce orgánů zaregistrovat ještě na místě a delegáti se mohli opět zapojit.

Sigma a Baník úkony dokončily s mírným zpožděním a v následném hlasování byl jejich návrat do dění zablokován českou komorou.

Celá situace však sjednotila tu moravskou, která svými hlasy podpořila Petra Fouska (nikoli Martina Malíka) a dovedla volby k patu.

Podle prohlášení FAČR asociace nepochybila, pouze důsledně vyžadovala dodržení dva roky starých stanov.

Shoda není úplná u více klubů

Pokud by to však bylo vyžadováno stoprocentně a nejen u již zmíněných 32 profesionálních klubů, nemohlo by se valné hromady účastnit mnohem více oddílů, což potvrzují veřejně dostupné rejstříky.

V nich lze najít, kdo je členem statutárního a kontrolního orgánu klubu a zároveň kdo z daných osob je členem FAČR. Shoda není úplná, jak vyžadují stanovy.

Jen namátkou: Domažlice, Benátky nad Jizerou, Olympia Hradec Králové, Vyškov či Kroměříž.

Například předsedkyně kontrolní komise FK Litoměřicko Zdeňka Marešová je k dohledání na webu justice.cz, nikoli však v systému FAČR.

A to nejen dle jména, ale ani podle data narození, které překlepy eliminuje.

Povinnosti klubů všech 101 delegátů jistě nemohla FAČR zkontrolovat na místě, jednalo se však o řádnou valnou hromadu, na kterou se mohla v případě nutnosti dodržování tohoto ustanovení připravit předem.

Možná by pouze kontrolovala několik klubů, jejichž delegáti by se nedostavili, účast však nakonec byla takřka stoprocentní.

Olomoucké Vyjádření namíchlo vrchnost

Zatímco u profesionálních klubů jako akciových společností se zainteresované osoby zjišťují poměrně snadno, u klubů z nižších soutěží je právní forma odlišná a informace jsou složitě dohledatelné.

Například o orgánech vedoucího týmu ČFL SK Viktorie Jirny nevypoví záznam ze spolkového rejstříku vůbec nic.

Místopředseda představenstva fotbalové Sigmy Petr Konečný mluvil v rozhovoru pro Deník o možném záměru klubu podniknout právní kroky.

„Budeme mít představenstvo, zanalyzujeme to, dohodneme se, jaké další kroky uděláme. Jak jsme řekli už na valné hromadě, nevylučujeme, že Sigma podá žalobu na neplatnost valné hromady. Jednak proto, že jsme se nezúčastnili, a jednak proto, že máme informace o hlasování lidí, kteří měli „problémy“ jako my, ale nikdo to nezkoumal,“ tvrdil zkušený advokát ve vedení Sigmy, který působil i v nedávno zrušené arbitrážní komisi FAČR.

Zatímco Hanáci vydali Vyjádření, které namíchlo českou fotbalovou vrchnost, Ostravští se již zřejmě situací nezabývají.

Co by to udělalo v Čechách?

Vypadá to však, že „prohřešku“, který nepustil Sigmu a Baník na valnou hromadu, se skutečně dopustilo více klubů.

„Dovedete si představit, co by to udělalo v Čechách, kdyby to nestihla zaplatit třeba Slavia a Mladá Boleslav a moravská komora jim to zamítla?“ nabídl příklad s nadsázkou v rozhovoru Konečný.

Paradox? Ani jméno Chana Chauta, jediného člena dozorčí rady sešívaných, nelze na webu is.fotbal.cz v členské sekci dohledat.

Možná je zde uveden jinak, což by vzhledem k řadě nepřesností ve jménech nebylo výjimkou.

Na dotaz Deníku (položený v pátek přes e-mail), proč nebyla na valné hromadě vyžadována důkladná kontrola všech klubů, nikoli pouze těch profesionálních, Jan Pauly, ředitel Legislativně právního oddělení FAČR, dosud neodpověděl.

Autor: Michal Kvasnica

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení