VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník J. Kubíčka: Jak malí i velcí kluci po schůzce zpozorněli

Olomouc – Jiří Kubíček byl vždycky zvyklý nahlas říkat, co si myslí. Od září komentuje každou středu aktuální sportovní i mimosportovní události pro Olomoucký deník.

30.11.2010
SDÍLEJ:

Jiří Kubíček komentuje pro DeníkFoto: DENÍK

24. listopadu vyšel již třináctý díl jeho komentářů.

Zajímá vás další? Aktuální najdete vždy ve středečním tištěném vydání Olomouckého deníku.

Deník Jiřího Kubíčka - vyšlo 14. listopadu 2010

Jak malí i velcí kluci po schůzce zpozorněli

Politika je mocná čarodějka. Během okamžiku volebního klání nebo koaliční dohody dovede přeměnit oranžové představy ve vyhlídku šedou a zamračenou.

Když na tiskové konferenci v březnu letošního roku přitakával Ivan Hašek předsedovi ČSSD Paroubkovi v jeho předvolební vizi vytvoření vládního úřadu pro sport pod kontrolou předsedy vlády se Šlégrem v čele, dávali již mnozí vyvolení sportovci při známých předvolebních preferencích vychladit šampus…

Představy však vzaly za své a předvčerejší článek o schůzce dvou ministrů naznačil, že bubliny zůstanou i nadále v láhvi.

Sám jsem ten stále se horšící stav financování sportu z výtěžku Sazky prostřednictvím osmašedesátiprocentního akcionáře Sazky (ČSTV) viděl jako člen fotbalové vlády a z těch čísel se tvořila obava.

Co bude při tomto trendu dál? Zvláště, když fotbal nakládal se svými vlastními zisky rozmařile.

Předvčerejší zpráva o tom, že český sport čeká v příštím roce revoluce a ministři Kalousek a Dobeš připravují změnu pravidel pro financování sportovních svazů, se nečetla představitelům ČSTV a velkých svazů dobře.

Ministerstvo financí počítá s tím, že od příštího ledna už nebude svazům posílat tradičních 300 milionů (tentokrát to bude kvůli rozpočtovým škrtům „jen“ 270 milionů) prostřednictvím ČSTV. Peníze mají jít přímo na jednotlivé svazy.

Ty peníze totiž tvořily polštář po zavedení odvodu DPH bez možnosti odpočtu na služby poskytované Sazkou od roku 2005.

Ministr školství Dobeš, jehož úřad do sportu ročně „nalije“ 1,9 miliardy jako účelové dotace, požaduje, aby sportovní svazy začaly šetřit a propustily desítky placených funkcionářů.

Ministr financí Kalousek je pak přesvědčen, že dosavadní praxe je neúčelná. Peníze podle něj končily velmi často v platech funkcionářů.

„Když to řeknu s nadsázkou, snahou je, aby peníze z kapitoly Všeobecné pokladní správy chodily na malé kluky a ne na velké kluky,“ řekl doslova.

Proti tomuto názoru se veřejně postavil oblíbený předseda ČMFS Ivan Hašek. Podle něj tento krok ohrožuje fotbal v regionech, který do značné míry stojí právě na funkcionářích ČSTV.

Že pro fotbal je tenhle plán likvidační, potvrdil i nový předseda ČSTV Kořan.

„Bez servisu našich regionů to nejsou schopni utáhnout.“

Došlo tak k velmi zajímavému veřejnému střetu názorů politika a představitele „mocného“ sportovně politického subjektu, jímž fotbal nepochybně se svou pětisettisícovou základnou je a může tak i při sjednocení názoru uvnitř spolku představovat solidní volební sílu…

Zajímavá diskuse k tématu, zda má stát podporovat sport, se pak okamžitě rozběhla na internetu a za pozornost stojí i výsledky průzkumu.

Téměř 75 % ohlasů preferují pouze podporu mládeže, 15 % pak nehodlá podporovat sport vůbec a 10 % by podporovalo sport plnohodnotně.
K různosti názorů na peníze z ministerstva školství a financí je nutné ještě připomenout podporu státu přes ministerstvo obrany a vnitra, vždyť i „naše Bára“ je vidět často v zelené uniformě…

Pro méně zasvěcené bych rád do této účelové diskuse segmentu financování sportu přidal jednoduchý popis problému financování v celé šíři i s odkazem na jádro problému.

To, že jednotlivé finanční sloupy státní podpory sportu nemají jednotnou koncepci, je zřejmé a vláda by se tím měla vážně zabývat.

Problém včerejšího prohlášení ministrů však není v úbytku peněz z ministerstva financí (stále se jedná zhruba o stejnou částku jako v předešlých třech letech), ale o jejich tok.

To, že sportu od postavení Sazka Arény (dnes O2) chybí okolo 1 miliardy, kterou musí společnost Sazka splácet desetimiliardovou investici, je tím základním problémem.

A protože byly vždy tyto peníze posouvány prostřednictvím ČSTV, měl i tento moloch finance na zabezpečení chodu ve všech okresních a krajských sídlech.

Jisté každoroční peníze z ministerstva financí ve výši 300 milionů výrazně pomohly částečně zalepit vyschlou studnu Sazky.

Tím, že ČSTV má vybudovanou svou síť kanceláří a sekretariátů ve všech okresech a krajích, pak využila drtivá většina okresních a krajských fotbalových svazů (málokterý méně početný sport totiž potřebuje v okresech svou řídící strukturu…) a ve spolupráci s nimi jim pomáhá zajišťovat organizaci početných a pravidelných soutěží.

Tím, že by peníze ze státu přišly přímo na svazy, nebyly by prostředky na centrální podporu ČSTV, taktéž by ubyly prostředky na okresní a krajská centra ČSTV, na což by nejvíce doplatil fotbal.

Proto považuji za logický postoj předsedy Haška. Předseda fotbalu zná financování z auditu, ví, jak dopadla rozmařilá politika jeho předchůdců, a bez rezerv na horší časy se těžko žije…

I to je memento bývalého předsedy ČMFS pro tuto generaci…

Když tedy nejde přímo o úbytek velkých peněz, nabízí se otázka, zda se věc neodehrává i v osobní a politické rovině, což by mohlo poodkrýt pozadí včera zveřejněného rozhodnutí.

Nabízí se několik úvah. Pro ČSTV je „zavřený kohoutek“ zadlužené Sazky a penězovod z ministerstva financí smrtícím direktem s dopadem i do fotbalu. Dalším by mohl být pro samostatnou Sazku nový (nevýhodný) Loterijní zákon, na který má ministerstvo financí velký vliv …

Za jednotlivými svazy a organizacemi je potřebné klíčovat i silné a vyhraněné persony, které mnohdy i veřejně vystupovaly na podporu té či oné strany či volby předsedy silného sportovního svazu (např. hokeje a fotbalu).

Ale to už se dostáváme od rozumných diskusí o úloze sportu a jeho veřejné podpoře k politice…

Jedno však chci závěrem dodat. Tyto střety nesmí ubíjet snahu a zájem národa o sport a jeho provozování. To by teprve byla smrtící rána nám všem a nejen obezita a drogy by dostaly volný průchod. A to by už mělo především zajímat vládu.

Jednotná vládní koncepce podpory sportu je ve většině vyspělých států naprostou nezbytností a samozřejmostí!

Postřeh týdne

Mýlit se je lidské, a proto s odstupem dvou týdnů musím přiznat, že jsem po hodnocení patnáctého podzimního kola podlehl společně s mnoha experty dojmu, že rozjetou Plzeň již těžko kdo dohoní.

A ejhle!

Neuznaný gól v pražském Edenu v utkání s nepříjemnými Bohemians 1905, ale zejména dvě kola bez vítězství Viktorie, posadily opět do sedla Spartu.

Jarní dostih o titul ligového mistra bude pro diváka mimořádně zajímavý.

Neméně důležité jaro však čeká i na opačném konci tabulky druhé pražské S – ještě nedávno mistrovskou Slavii.

Z komentáře znalce české kopané Jaromíra Bosáka při televizním utkání v Mladé Boleslavi zaznělo, že se ve Slavii v zimní přestávce předpokládá výhodný prodej hned několika opor k „zalepení dluhu“.

Díky nelichotivému postavení v tabulce, které může mít na psychiku sešívaných hochů značný vliv, to při předpokládaném oslabení kvůli vynuceným prodejům a nezkušenosti v nové roli bojovníka o přežití nevěští nic dobrého…

Po předehrávce dvou jarních kol nelze než pogratulovat managementu Liberce a Baníku k vydařeným změnám na lavičkách trenérů.
Vítězství svěřenců trenéra Marka v Brně i úspěšná série Liberce mají vysokou hodnotu.

Nezbývá tedy, než se těšit na fotbalové jaro, které startuje 26. února příštího roku.

Jiří Kubíček
Autor byl dlouholetým fotbalovým funkcionářem

30.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

VIDEO: Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.
24

FOTO, VIDEO: Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení