VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Areál na Beneši bude spravovat Fotbal Prostějov

Prostějov /ROZHOVOR/ – Jarní fotbalová klání o mistrovské body klepou na dveře a budoucnost prostějovského fotbalu je téma, o kterém se v našem městě i regionu hovořit nepřestává. Právě tyto skutečnosti nás vedly k dalšímu rozhovoru s předsedou Okresního fotbalového svazu Prostějov a šéfem Fotbalu Prostějov, Vladimírem Trundou.

3.3.2010 42
SDÍLEJ:

Vladimír TrundaFoto: Vlastimil Kadlec

O správcovství v renovovaném prostějovském fotbalovém areálu je rozhodnuto?

Ano, je tomu tak. Minulý týden byly na prostějovské radnici schváleny výsledky výběrové soutěže, zvítězil Fotbal Prostějov a nyní jsme ve fázi přípravy smlouvy. Musí obsahovat i podmínky poskytovatele dotace, asi 33 milionů korun z celkového počtu asi 55 milionů, na přestavbu areálu. Dotace byla z Regionálního operačního programu – střední Morava. Jsem v kontaktu s odborem správy majetku, při přípravě smlouvy spolupůsobí i jiné odbory města a samozřejmě Fotbal Prostějov, myslím, že do 15. března by mohla být smlouva podepsána. Naplňuje se už i plán akcí, které se budou v areálu konat.

Jaké jsou ty nejbližší?

Dopoledne bude areál využívat školní mládež, odpoledne zde bude trénovat mládež z různých prostějovských klubů, dle požadavků sestavíme harmonogram užívání. Budou vymezeny hodiny pro veřejnost na základě požadavků organizací, firem, vyloučeny nebudou ani různé zajímající se party a podobně. Budou zde hrát fotbalová utkání dospělí i mládež SK Haná Prostějov, některá utkání mládež 1. SK Prostějov, dále uskutečňovány některé akce společenské. Například komise mládeže města Prostějova zde má 29. května uspořádat fotbalovou část Mezinárodního setkání mládeže. Budou se připravovat turnaje nejmladších fotbalistů, tedy přípravek, asi v červnu by zde měla s někým hrát populární Amfora. Kalendář akcí se již postupně plní, o kvalitní hrací plochy i zázemí je samozřejmě zájem. Chceme aby se zde uskutečňovaly i akce krajské.

Slavnostní otevření se už plánuje?

Mám představu, že ideální by byl květen, a že by se uskutečnilo utkání fotbalových internacionálů s některými bývalými hráči z Prostějova. Naší snahou bude získat příslib účasti také od předsedy Českomoravského fotbalového svazu, Ivana Haška, nejlépe i v kopačkách… U vstupu do areálu by měl při přítomnosti osobností města Prostějova a Olomouckého kraje přestřihnout pásku. Přes některé kontakty, které mám v Praze, se to snad podaří. Scénář a organizační záležitosti budeme projednávat s vedením města Prostějova.

Nemohla být hrací plocha s umělým trávníkem delší?

Okresní fotbalový svaz k řešení celkové opravy tohoto areálu, ani k nějakým kontrolním dnům, přizván nebyl a tak jsme uplatnili různé naše připomínky, i tuto, formou dopisu na odbor investic. Něco se v rámci rozpočtu podařilo, třeba rozšíření hřiště, ale něco ne. Víc to komentovat nemíním.

V současné době hrají v Prostějově v soutěžích dospělých fotbalistů mužstva TJ Sokol Čechovice, SK Haná Prostějov a TJ Sokol Vrahovice, 1.SK Prostějov má jen mládež. Proběhla řada jednání o případném sloučení SK Haná, 1.SK a nově vzniklého klubu Fotbal Prostějov. Jsou už bez dohody definitivně ukončena?

Zatím k dohodě nedošlo, i když se zpočátku kladný výsledek rýsoval. Ale není všem dnům konec, myslím si, že se dočkáme dalších jednání a že k sloučení nakonec, dřív nebo později, přece jen dojde. A to v zájmu prostějovského fotbalu.

Divizi pro Protivanov zřejmě už zachránit nelze…

Ztráta divize z prostějovského regionu, to je velice nešťastné, ale nikdo dnes nemá příjmy jisté a nechtějí-li se funkcionáři klubů zadlužovat ještě víc a hráčům slibovat nesplnitelné, což nelze nepochopit, nemohou náročnou soutěž hrát. Z vody vařit nelze. Ani my ještě nevíme co odkud získáme, jaká bude veřejná podpora a podobně, takže pomoc nikomu slibovat nemůžeme. Protivanov má ale pěkné fotbalové prostředí i mládež a bude jistě dobře pokračovat i v některé z nižších soutěží. Nedávná ztráta 3. ligy v Lipové a nyní divize Protivanova moc bolí, ale nářky nic vyřešit nemohou. Jen silný ochotný sponzor. Když ale není…

Zahájení jarní části soutěží je na dosah, krajské znovu ožijí o předposledním a okresní o posledním březnovém víkendu. Co k tomu řekne okresní fotbalová hlava?

Že věří, že budou povrchy hřišť připraveny, že to počasí dovolí. Vím ale, že třeba na Drahanské vrchovině to nebudou mít pořadatelé zápasů jednoduché. Věřím, že v plánovaných termínech začneme. Chtěl bych se ale obrátit k těm divákům, kteří chodí na naše hřiště a nechovají se vždy, řekl bych, patřičně. Vím, fotbal je často o emocích, ale je špatné, když jsou ještě podpořeny alkoholem. Všichni diváci, stejně jako hráči, reprezentují svou obec a měla by je zajímat kvalita té reprezentace. Kvalitní musí být na hřištích i pořadatelská služba, pořadatelé místní diváky znají a když někdy ty emoce vzplanou nedůstojně, může být velmi účinná i klidná přátelská domluva.

Jak na to?

Je to také o odvaze pořadatelů k těm křiklounům přijít a když to nejde po dobrém, patřičně je zpacifikovat, třeba je donutit o opuštění hřiště. Vždyť v hledištích bývá převážná většina těch, kteří přišli jen za fotbalem a poslouchat sprosté výrazy nechtějí. A co dokonce přítomné ženy s dětmi…? Mnohé je raději na hřiště ani nevodí a to je škoda. Nepřístojnosti budeme projednávat v disciplinární komisi a jednat s představiteli provinivších se oddílů. Vulgární opilce na hřištích nechceme. Věřím, že bude vulgárních výrazů a slovních napadání fotbalistů i rozhodčích ubývat. Že se budou lidé chovat k návštěvám své obce jak se sluší, hostující fotbalisté i rozhodčí návštěvami obce jsou. Rád pak budu vídat na hřištích maminek s dětmi mnohem víc. A spokojených, že pořadatelé připravují na přestávky dětské atrakce a nejrůznější soutěžní hry.

VLASTIMIL KADLEC

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 42
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Poutí na Svatý Kopeček se vydali v pátek po obědě účastníci Celostátního setkání mládeže. Večer je tam čekal program a mše svatá. Sobotní část setkání je věnovaná rodinám, do Olomouce tak přijedou další návštěvníci, pořadatelé očekávají celkovou účast přes devět tisíc lidí.

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení