VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh raubíře, kterého potopila přítelkyně

Soudnička - Pasťák je lidové označení pro zařízení, v němž mají být vychováváni nezvladatelní mládenci a mravně narušené slečny. Ve skutečnosti to bývá obvykle tak, že jde spíš o zařízení, kde se ti méně zkušení naučí od zkušenějších to, co ještě neuměli a navíc odsud lze často bezvadně utíkat.

11.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Pasťákem jako startovním zařízením si před patnácti lety prošel i Marek Byrtus, který se posléze propracoval k soudu a do skutečného vězení.

Marek z Olomouce se do tohoto nepopulárního výchovného ústavu dostal díky tomu, že nechodil do školy, utíkal z domu a párkrát se mu přihodilo, že jej policisté přistihli notně opilého. Odpovědní úředníci tehdy konstatovali, že matka Byrtusová není schopna zajistit, aby se její hošík vyvíjel ve zdárného, dospělého občana, a šupli jej do zmíněného pasťáku.

Tam se Marek nejprve naučil, jak vypadá opravdová šikana. Pak se naučil, že vdechováním výparů z lepidel a ředidel docílí změněného stavu vědomí rychleji než pomocí alkoholu. Nakonec nabyl dojmu, že když už je člověk jednou na šikmé ploše, na ničem až tak moc nezáleží.

Jak jsme řekli a policisté jistě potvrdí, jednou ze zvláštností výchovných zařízení pro mládež je to, že se z nich celkem snadno utíká. Konec konců to nejsou vězení. Na druhou stranu ale bydlet v obci, kudy každou chvíli procházejí mladiství psanci na útěku, musí být také zážitek…

Právě tak se jednoho dne Markova nespokojenost s daným stavem věcí dostala na tu rovinu, kdy se rozhodl opustit svůj dočasný útulek. Počkal na vhodnou příležitost a vydal se směrem k domovu, tedy k Olomouci.

Cestou mladý Byrtus vykradl celkem třikrát malé prodejny nebo trafiky, nesčíslněkrát se vloupal do nějaké zahradní chaty či chalupy, kde hledal jídlo a nocleh. Nakonec se mu povedlo ukrást i auto – konkrétně pojízdnou, i když dost ošklivou, starou škodovku. To se teprve Marek cítil dobře, protože jezdit vlakem se mu zdálo moc riskantní.

Když se dostal do Olomouce, oslovil svou někdejší přítelkyni Petru, ať mu pomůže najít nějaké místo k přespání. Tak se stalo, že nejprve nocoval několikrát ve sklepě jednoho paneláku na Nové Ulici, načež mu ona dívka našla jiné bydlení, a to ve sklepě opuštěné zahradní chaty kousek za sídlištěm.

Spolu s kamarádem Michalem mu tam nanosili přikrývky, konzervy, potřebné lepidlo a další náležitosti. Mladý psanec se v zahradě zabydlel jako ruský mužik v zemljance.

Jak se tedy dostal Marek k soudu? Kupodivu mu v tom pomohla právě ona přítelkyně. Jelikož kriminalisté nebyli hloupí, zvali si k pohovoru ty, kteří s Markem kamarádili, než odešel do výchovného zařízení. Markově přítelkyni Petře důkladně vysvětlili, že nejlepší pro mladého uprchlíka je, když ho rychle chytí, než napáchá další trestné činy. Slečna zjihla a vyklopila jim, kde ho najdou.

A tak se náš hrdina Marek ocitl před soudem a posléze v podstatně přísnějším zařízení. Do relativně příjemného pasťáku, z něhož utekl, se už nevrátil. Za vloupání a krádeže totiž dostal zcela normální trest…

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stádo sobů polárních v olomoucké zoo na Svatém Kopečku si užívá v těchto horkých dnech vodní sprchy. Letos se rozrostlo o devět mláďat.
9

Polární soby v zoo chladí sprcha. Stojí na ni frontu

Zdeněk Linhart (vlevo) a Roman Polom
11

Sigmu posílili dva reprezentanti

Kleštěmi na genitálie. Gangu, který vydíral i mučil, výrazně zvedli tresty

Skupině, která se živila loupením a vydíráním podnikatelů z Olomoucka, ve středu vrchní soud výrazně zvýšil tresty.

U teplárny v Olomouci srazilo auto cyklistu

Zraněním skončila nehoda, která se stala ve středu odpoledne u teplárny v Olomouci.

Nadšenci pěstují u in-line stezky v Olomouci "ruční" zeleninu. Zájem je velký

Čerstvý salát, kedlubny, hrášek, zelí nebo kapustu nabízí projekt Ze-Za-Hrátky. Zeleninu pěstovanou s láskou a bez chemie najdete uvnitř okruhu Hejčínských in-line stezek v olomoucké části Řepčín.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies